Diyanet’ten öğrencilere ‘dev hizmet’: Ara tatilde umre programı

16.09.2019 21:03 EĞİTİM
Türkiye genelinde sayıları 20 bine yaklaşan 4-6 yaş Kuran Kursları ile dini eğitimi dört yaşa kadar indiren Diyanet İşleri Başkanlığı, şimdi de “Ara Tatilde Umreye” projesi başlattı.

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı’yla imzaladığı iş birliği anlaşmaları ve 4-6 Yaş Kuran Kursları ile küçük yaştaki çocuklara dini eğitim veren Diyanet İşleri Başkanlığı, öğrencilerin birinci dönem ara tatili için de Umre programı oluşturdu.

Türkiye genelindeki 18 milyon öğrenci için 18 Kasım’da başlayacak birinci ara tatil için, “00-02 Yaş, 03-05 Yaş” ve “06-11 Yaş” olmak üzere üç ayrı program hazırlandı.

Türk Lirası’nın Dolar karşısında hızla değer kaybetmesi üzerine umre işlemlerinin Suudi Arabistan Riyali (SAR) ile yapılmasına karar veren Diyanet’in, “Ara Tatilde Umreye” programı ücretleri de 2 bin 310 SAR’a kadar çıktı. Program kapsamında umreye götürülecek 00-02 yaş gurubundaki çocuklar için 990 TL talep eden kurum, 06-11 yaş gurubundaki çocuklar için umre ücretinin ise 3 bin 534 TL olduğunu açıkladı. Umreye götürülecek 03-05 yaş grubundaki çocuklar için istenen ücret de güncel SAR kuruna göre 3 bin 60 TL oldu.

DİYANET FARKIYLA…

Diyanet’in ara tatilde umre programı, “Diyanet farkıyla kutsal topraklara umre yolculuğu” ifadesiyle duyuruldu. Umre programı için hazırlanan afişlerin altında, “Umre ücretleri Suudi Arabistan Riyali olarak tahsil edilecektir” notu düşüldü. Diyanet, küçük yaştaki öğrencilere, “Haydi öğrenciler, birinci dönem ara tatilde Diyanet farkıyla umreye” çağrısı yaptı.