Diyarbakır Valiliği, Lice'deki Newroz kutlamalarında 14 yaşındaki bir çocuğa işkence edildiği gerekçesiyle bir komiser ile dört polisin görevden uzaklaştırılarak gözaltına alındığını açıkladı. Valilik, çocuğun polisler tarafından 'öldürüldüğü' iddiasını ise reddetti.

Diyarbakır'da 14 yaşındaki çocuğa işkence edildiği iddia edilmişti: 5 polis gözaltına alındı
Fotoğraf: İHA | Arşiv

Diyarbakır'daki Newroz kutlamaları sırasında 14 yaşındaki bir çocuğa işkence ettikleri belirtilen bir komiser ile 4 polis gözaltına alındı.

Halktv.com.tr'nin haberine göre, Lice'de 14 yaşındaki bir çocuğun Newroz günü polisler tarafından bir araca bindirilerek işkence edildiği, “İstiklal marşını ezberlemezse öldürüleceği” yönünde tehdit edildiği, daha sonra elleri ve ayakları bağlanarak kuytu bir yere atıldığı iddia edilmişti.

Çocuğun babası Yılmaz D. ve avukat Ramazan Karabulut, Y. D. isimli çocuğun polis olarak kendini tanıtan kişiler tarafından bir araca bildirilerek 7 saat boyunca kaba işkenceye maruz kaldığı “İstiklal marşı, Mehmetçik Marşı ve Gençlik Hitabesini ezberlememesi halinde öldürüleceği” yönünde tehdit edildiği, daha sonra bir dere kenarına elleri ile ayakları bağlanarak atıldığını doğrulamıştı.

Çocuğa işkence yaptığı belirtilen komiser Aykut Oral, polis Hayrettin Çakmak ve Gökhan Bay Ankara’da yakalanarak gözaltına alındı. Dün akşam saatlerinde Emniyet birimlerine "Tüm birim amirleri önemli takibi... Tüm ekiplere ve uygulama noktasına isimleri verilsin..." bildirimi yayımlandı.

Böylece tüm sınır kapıları için geliştirilen alarm sistemi ilk kez Diyarbakır’da Newroz günü 14 yaşındaki bir çocuğa işkenceye karışan polisler için kullanılmış oldu.

VALİLİK, 'ÖLDÜRÜLDÜ' İDDİASINI REDDETTİ

Olaya ilişkin Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polisin gözaltına alındığı, ardından adli mercilere sevk edildiği ifade edildi.

Valiliğin açıklamasının tamamı şöyle:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan Lice ilçemizde gerçekleştirilen Nevruz etkinliklerinde, 5 personelimizin, 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebebiyet verdiği yönündeki iddialar, çarpıtmadır ve provokasyon amacı taşımaktadır.

21 mart 2023 tarihinde, 14 yaşındaki Y. D. isimli darba maruz kalan çocuk, il merkezindeki bir hastaneye başvurmuş; tedavisinin ardından bir gün sonra taburcu edilmiştir.

Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığınca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir.

Ayrıca, söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olay tüm yönleri ile soruşturulmaktadır."