birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 26.01.2018 23:32

Diyarbakır'da, Afrin hutbesine tepki gösteren 4 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır'da, Afrin hutbesine tepki gösteren 4 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi'ndeki Feqiyê Teyran Camii’nde, Diyanet'in gönderdiği cuma hutbesinde Afrin operasyonun övülmesine ve dua istenmesine tepki gösteren 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yine Diyarbakır'da hutbeyi okumayan bir imanın ise İl Müftülüğü'nü şikâyet edildiği öne sürüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyanet Başkanlığı, daha önce de TSK'nin Afrin'e düzenlediği harekat dolayısıyla camilerde Fetih Suresi okunması talimatı vermişti.

Diyanet’in belirlediği cuma hutbesinde, devam eden Afrin operasyonu övülüp, askerler için dua istendi. Hutbedeki ifadelere ve dua istenmesine tepki gösteren cami cemaati ile imam arasında tartışma çıktı. Cuma namazından çıkan dört kişinin cami avlusunda gözaltına alındığı belirtildi.

Kayapınar İlçesi'nde bulunan bir camide ise imamın hutbeyi okumayacağını söylemesi üzerine Diyarbakır Müftülüğü'ne şikayet edildiği bildirildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “‘Tepki gösterdi’ gerekçesiyle en az 4 kişi gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız