birgün

8° AZ BULUTLU

Diyarbakır'da emniyet müdürlüğüne bombalı saldırı: 5 ölü, 39 yaralı

Valilik, enkaz altında kalan 5 kişi hayatını kaybettiğini 39 kişinin de yaralandığını açıkladı

GÜNCEL 14.01.2016 08:22
Diyarbakır'da emniyet müdürlüğüne bombalı saldırı: 5 ölü, 39 yaralı
Abone Ol google-news

Diyarbakır Valiliği, Çınar ilçesindeki ilçe emniyet amirliğine gece düzenlenen bombalı saldırıda 2 polis yakınının hayatını kaybettiğini, 6’sı polis ve 8’i polis yakını olmak üzere 14 kişinin yaralandığını açıkladı. Patlamanın etkisiyle çöken bir binada ise 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralı kurtulduğu, çevre binalarda ise 20 kişinin yaralandığı belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"13.01.2016 günü saat 23.30 sıralarında BTÖ mensuplarınca İlimiz Çınar İlçesinde Çınar İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası ve Emniyet lojmanlarının bulunduğu binaya yönelik olarak patlayıcı yüklü araç infilak ettirilmiş, patlamayla eş zamanlı olarak İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliğine uzun namlulu silahla saldırıda bulunulmuştur. Düzenlenen saldırılara güvenlik güçlerimiz tarafından misliyle karşılık verilmiştir.

Olayın gerçekleşmesinin hemen akabinde Valilik bünyesinde İl Kriz Merkezi oluşturulmuş, Çınar İlçesine yeterli sayıda sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri yönlendirilmiş, ayrıca takviye olarak çok sayıda jandarma ile polis görevlendirilmiştir.

İlçe Emniyet Amirliğine yönelik olarak düzenlenen patlayıcı yüklü araçla yapılan terör saldırısı sonucunda; lojmanda ikamet eden 2 Polis yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı Polis ve 8’i Polis yakını olmak üzere 14 kişi yaralanmıştır.

Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki bir binada yıkıntı meydana gelmiş, arama-kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak ve 5 vatandaşımız yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştır. Lojman civarında yer alan binalarda ise toplam 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar ilimiz merkez hastanelerine intikal ettirilmiş olup tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Yapılan ilk incelemelere göre meydana gelen patlamadan kaynaklı olarak İlçe Emniyet Amirliği hizmet binası, İlçe Emniyet Amirliğine ait lojmanlar ve emniyet binasına yakın ikametlerde büyük çapta hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili çok yönlü araştırmalar devam etmektedir." (CİHAN)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol