Diyarbakır'da kayyum darbesine karşı eylemler devam ediyor: 30 gözaltı

21.08.2019 12:17 GÜNCEL

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yapmak isteyen HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yurttaşlar, polis ablukası altında oturma eylemine geçti. Oturma eylemi sonrası yürüyüşe geçen kitleye polis müdahalede bulundu.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyeleri eş başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek amacıyla yapacağı açıklama öncesinde Yenişehir ilçesindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) binası ve çevresi bugün yeniden polis ablukasına alındı.Elazığ Caddesi ve yan yollar polis bariyerleriyle kapatılırken, tüm yolların başına TOMA konumlandırıldı. Araç trafiğine kapatılan yollara giriş çıkış yapan vatandaşlar da Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolünden geçiriliyor. Araç geçişine de kapatılan yollar yerine trafik akışı Hintli Baba Caddesi üzerinden sağlanıyor. Trafiğin sağlandığı caddelerde yoğunluktan kaynaklı araç kuyrukları oluştu.

Belediye binasına çıkan tüm yollar polis bariyerleriyle kapatılarak yollara TOMA’lar yerleştirildi. Protestocuların, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attığı duyuldu. Belediyeye yürümek isteyen kitleye polis tarafından izin verilmedi. Aralarında milletvekilleri ve Selçuk Mızraklı'nın da olduğu kitle oturma eylemine başladı.

Oturma eylemi sırasında konuşan görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, "Her vicdan sahibi yurttaşın bulunduğu her noktada itirazının meşru olduğunu" açıkladı.

Grup oturma eyleminin arından yürüyüşe geçti ve bu sırada polis gösteriye müdahale etti.

Demirören Haber Ajansı, protestoda 30 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.