birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 05.06.2017 16:41

Doç.Dr. Han: Katar'ın İran'ın yörüngesine girmesi mümkün değil

Katar’ın İran şemsiyesi altına girmesinin mümkün olmayacağını kaydeden Doç. Dr. Han: "Suudi Arabistan elini en yukarıdan açıyor. En önemli konu da Müslüman Kardeşler. İkincisi ise Katar'ın El Cezire vasıtasıyla yaptığı yönlendirme. Suudiler’de bu konuda ciddi bir rahatsızlık var"

Doç.Dr. Han: Katar'ın İran'ın yörüngesine girmesi mümkün değil

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ortadoğu'da kriz bu sefer zengin petrol ülkeleri arasında çıktı.Suudi Arabistan liderliğindeki Arap ülkeleri İran'a "yeşil ışık" yakan Katar'ı anında cezalandırdı. Dünya petrol ihracının büyük bölümünü karşılayan Körfez ülkelerir arasındaki kriz kaygıyla karşılandı. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Körfez Arap Ülkeleriyle Katar arasında yaşanan krizi BirGün’e değerlendirdi.

doc-dr-ahmet-kasim-han-katar-in-iran-in-yorungesine-girmesi-mumkun-degil-297772-1.Katar’da yaşanan değişimin uluslararası dengelerde büyük etkisi olmayacağını belirten Doç. Dr. Han, “Suudi Arabistan, Katar’da değişim olabilmesi için elini en yukarıdan açıyor. Buradaki en önemli konu da Müslüman Kardeşler. İkinci önemli konu ise El Cezire vasıtasıyla Katar’ın yaptığı medya yönlendirmesi. Suudiler’de bu konuda ciddi bir rahatsızlık var" diye konuştu.Katar’ın İran şemsiyesi altına girmesinin mümkün olmayacağını kaydeden Doç. Dr. Han "Türkiye’nin ortaya çıkabilecek olası İran-Katar yakınlaşmasına destek olması da mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

ARABULUCULUK İÇİN KOŞULLAR OLGUNLAŞMALI

Ortadoğu'da suları ısındıran Körfez’deki krizde Türkiye’nin her şeye rağmen arabulucu rol oynayabileceğini söyleyen Doç. Dr. Han, “Ama bunun yapılabilmesi için hasarın ortaya çıkması gerekiyor. Arabulucu rolün işlemesi için Katar ile Suudi Arabistan’ın anlaşacağı koşulların ortaya çıkması gerekiyor” dedi.

Tarafların, belli bir anlayışa göre hareket etme kararı aldıktan sonra Türkiye’nin ara bulucu rolü üstlenebileceğinin altını çizen Doç. Dr. Han, “Ancak Türkiye kendi başına sıfırdan bir süreç inşa edemez” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol