birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Dodurga seçimlerinde sıfır oy alan DSP adayı Kaya: Güzel bir yarış oldu

Dodurga'da yapılan belediye başkanlığı seçiminde oy alamayan DSP adayı Namık Kaya, seçmen olmadığı için Dodurga'da oy kullanamayacağını belirterek "Güzel bir yarış oldu. Diğer adaylarımız da katıldılar. Bizi biraz yabancı gibi gördüler. Dodurgalı olmadığım için yabancı görüldüm" şeklinde konuştu.

GÜNCEL 05.07.2022 13:21
Dodurga seçimlerinde sıfır oy alan DSP adayı Kaya: Güzel bir yarış oldu Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde yapılan AKP adayı Hasan Hüseyin Kaşıkçı'nın yüzde 87 oy alarak kazandığı belediye başkanlığı seçiminde oy alamayan Demokratik Sol Parti (DSP) adayı Namık Kaya, Dodurga seçmeni olmadığını söyleyerek, "Ankara’da seçmenim dolayısıyla seçmen olmadığım için Dodurga’da oy kullanamazdım. O yüzden orada benim oyum yok. Ben bütün insanlara ulaştım. Hazırladığım broşürlerle projelerimi anlattım. Kendimi tanıttım. Oy vereceğini dile getiren birçok insan oldu; ama sonuçta sandıktan oy çıkmadı. Benim orada akraba, çevrem ve ailem olmadığı için oy kullanacak kimse olmadı" dedi.

Kaya, "Güzel bir yarış oldu. Diğer adaylarımız da katıldılar. Türkiye Değişim Partisi adayı, Memleket Partisi adayı, Deva Partisi’nin adayı oranın yerlisi. Onlara da görünür bir oy çıkmadı" ifadelerini kullandı.

'HEM ŞİKAYETÇİLER HEM OY VERDİLER'

Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yaşayan DSP'li Namık Kaya, Çankırılı olduğunu, daha önce kentte DSP'den milletvekili adayı olduğunu ve o dönem seçim çalışmalarında Dodurga'da bulunduğunu söyledi. Kaya, belediye başkanlığı seçimine de Çankırılı ve Dodurga'yı bilen biri olarak DSP'dan katıldığını belirtti.

AKP'nin yüzde 90'lar düzeyinde oy almasının beklenen bir şey olmadığını belirten Kaya, "Son 10 gündür orada çalışıyoruz; akın akın otobüslerle insanlar geliyor. Özellikle İstanbul’da Dodurga seçmeni. Onlar Dodurga’daki seçimin kaderini değiştirdi. Dodurga’daki görüştüğümüz insanlar hayat pahalılığından şikayetçi; sonuçta hem şikayetçiler hem de AK Parti’ye yüzde 90 oy çıktı. Konuştuğumuz insanlar, bizden çok onlar hayat şartlarından ve pahalılığından yakınıyor. Dodurga geri kalmış bir yer. Bunu en çok oradaki insanlar söylüyor. Seçim sürecine girmeden önce Dodurga’ya gittiğimde meydanda önceden olmayan iş makinesi, kepçe, çöp aracı, otobüs orada halka gösterildi. Vatandaşa 'AK Parti burada kazanırsa bunlar sizindir' denildi" diye konuştu.

'YABANCI GÖRÜLDÜM'

DSP'nin seçim yolculuğunda zayıf kalmadığını dile getiren Kaya, "Güzel bir yarış oldu. Diğer adaylarımız da katıldılar. Türkiye Değişim Partisi adayı, Memleket Partisi adayı, Deva Partisi’nin adayı oranın yerlisi. Onlara da görünür bir oy çıkmadı. Bizi biraz yabancı gibi gördüler. Dodurgalı olmadığım için yabancı görüldüm. Dodurga’nın sorunlarına en iyi çözümle giden aday bendim. Kazanan arkadaşımıza başarılar dileriz. Ben tekrar Dodurga’ya gideceğim. Zaman zaman orada olacağım. Oradaki halkla tekrar görüşeceğim. Dodurgalı değilim; ama Çankırılıyım dolayısıyla Çankırı’nın her yerindeki siyaset beni ilgilendiriyor. 3 defa Çankırı milletvekili adayı olarak seçime katıldım, Çankırı belediye başkanı adayı olarak katıldım. Çankırı’yı ve Çankırılıları seviyorum. Çankırı ile ilgili her yerde varım" dedi.

Nüfusu 2 binin altına düşünce 2014 yılında köye dönüştürülen, dönüşüm sürecinde ise belediye tarafından açılan ve 1 Nisan 2022'de sonuçlanan davada nüfusu 2 binin üzerinde olan Dodurga'nın belde statüsünün korunmasına ve belediye başkanlığı için seçim yapılmasına yönelik karar verilmiş, seçimi AKP'li Hasan Hüseyin Kaşıkçı yüzde 87 oyla kazanmıştı.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol