birgün

20° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 14.01.2020 13:20

Doğa Koleji skandalları sürüyor: Şimdi de öğretmenlerden 'savunmaları' istendi

Beş aydır öğretmenlerin ücretlerinin ödenmediği Doğa Koleji'nde, öğretmenlerden yazılı savunmaları istendi.

Doğa Koleji skandalları sürüyor: Şimdi de öğretmenlerden 'savunmaları' istendi

Doğa Koleji’nde yaklaşık beş aydır öğretmen ve çalışanlara maaş ödenmemesi konusunda veliler ve öğretmenler Türkiye’nin dört bir yanında mücadele etmeye devam ediyor. Kolejin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı’na satılmasının ardından 27 gün geçmesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Şimdi de öğretmenlerden yazılı savunma isteniyorç

soL'da yer alan habere göre, Patronların Ensesindeyiz Doğa Koleji Öğretmen Komitesi yaptığı açıklamada asıl savunmasını vermesi gerekenin Doğa Koleji patron ve yöneticileri olduğunu belirtti.

Doğa Koleji'nden öğretmenlerin maaşlarının ne zaman ödeneceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadığı ve İTÜ Vakfı'na resmi bir devrin halen sözkonusu olmadığı hatırlatılan açıklamada, okulun patron ve yöneticilerine hitaben "Savunmalarımızı isteyerek yıldırma, bezdirme çabalarınız sonuç vermeyecek! Eğitim tarihimizde kara bir leke olarak yer almakla kalmayacak; yargı önünde hesap vereceksiniz" denildi.

Açıklamanın tamamında şu ifadeler yer aldı:

"Bir Dönem Boyunca Öğretmenlerini Ücretsiz Çalıştıran Doğa Koleji Patronuna ve Yöneticilerine Sesleniyoruz:

Savunma Vermesi Gereken Asıl Sizsiniz!

Yaklaşık beş aydır ücretsiz çalıştırılan öğretmenlerin ücretlerinin ne zaman ödeneceği konusunda resmen ölü taklidi yapan, köle gibi çalıştırılmayı kabul etmeyenleri de “eğitimi engellemekle” suçlayan Doğa Koleji patron ve yöneticilerinden dönemin son haftasına girildiği halde halen ses yok.

Resmi bir devir söz konusu olmadığı halde; İTÜ Vakfı’na satışın yapıldığı yönünde haberlerle zaman kazanma ve oyalama taktiklerini sürdüren Doğa Koleji’nden aylardır maaşlarını alamayan emekçilerin ücret ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair bir açıklama halen gelmemiş durumda. Öte yandan yasal arabulucu yoluna başvuran emekçilere verilen cevap ise şu an için herhangi bir ödemenin yapılmayacağı oluyor!

Biz Doğa Koleji öğretmenleri neredeyse beş aydır ücretlerimizi alamazken ve mevcut kış yaşamı koşullarında borçlarla yaşamımızı sürdürüp icra takibi ve hacizlerle boğuşmak zorunda bırakılıyoruz. Buna bir de Doğa Koleji patron ve yöneticilerinin çeşitli bahaneler uydurarak yazılı savunma istemeleri ve bizlerin sözleşmelerini tazminatsız olarak feshetme tehdidi eklenmiş durumda.

Sözde 'İş sözleşmemize aykırı söz veya davranışta bulunduğumuz' iddialarıyla uyguladığınız eziyete karşı savunmamız şudur: 'Sözleşme iki taraflıdır, bizler iş görme edimimizi yerine getirdik, getiriyoruz…Siz asıl yükümlülüğünüz olan ücret ödeme borcunuzu yerine getirmediğiniz halde nasıl olur da sözleşmeye aykırı davranan biz oluyoruz?'

Pekâlâ bunca emekçiyi kış ortasında ücretsiz bırakıp perişan eden siz Doğa Koleji patronunun ve öğretmenleri koruma/gözetme yükümlülüğünü ihlal ederek baskı altına almaya çalışan yöneticilerinin savunması ne olacak?

Bize ve velilere yaşattığınız tüm ekonomik mağduriyetlerin yanında şimdi de öğrencileri için aylardır fedakârlık gösteren bizlere manevi olarak eziyet etmekle ve öğrencilerimizi haksız biçimde öğretmensiz bırakmakla suç işliyorsunuz!

Savunmalarımızı isteyerek yıldırma, bezdirme çabalarınız sonuç vermeyecek!

Eğitim tarihimizde kara bir leke olarak yer almakla kalmayacak; yargı önünde hesap vereceksiniz!

Patronların Ensesindeyiz Doğa Koleji Öğretmen Komitesi"

***

NE OLMUŞTU?

Doğa Koleji’nde çalışan öğretmen ve emekçiler yaklaşık beş aydır maaş alamıyor. Konuya tepki gösteren bazı öğretmenler, durumu boykot ederek çeşitli okullarda derslere girmeme kararı almıştı. Veliler ise, öğretmenlere destek olmak amacıyla sokağa çıkmıştı. Doğa Koleji, bunun üzerine İTÜ Vakfı’na satılmıştı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız