birgün

16° KAPALI

Doğanay fabrikasında sendika düşmanlığı

ÇALIŞMA YAŞAMI 14.12.2021 09:35
Doğanay fabrikasında sendika düşmanlığı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Tekgıda-İş Sendikası Adana Şubesi üyeleri, örgütlendiği Doğanay Gıda’da işten çıkarılan işyeri baş temsilcisi Ali Zengin’in işe geri alınması için fabrika önünde eylemdeydi. Eyleme Türk-İş Bölge Temsilcisi Edip Gülnar ile Türk-İş’e bağlı sendikalar destek verdi. Açıklamayı okuyan Tekgıda-İş Adana Şube Başkanı İbrahim Sani Gökmen, işçilerin anayasal hakkına saygı göstererek işverenden, işten attıkları Zengin’i işe geri almasını ve işçiler üzerindeki baskılara son vermesini istedi.


Tekgıda-İş Sendikası, eylül ayının son haftasında fabrikada örgütlenme çalışması başlattı. Fabrikadaki koşulların zorladığı işçiler geçim zorluğu da eklenince hızlı bir şekilde örgütlenmeye başladı. Sendika çoğunluğu sağlayınca işyerinde toplu iş sözleşmesi yapabilmek için Çalışma Bakanlığı’ndan yetki tespit belgesi aldı. İşyeri yetki belgesine itiraz ederken yargı sürecinin devam ettiği geçtiğimiz günlerde örgütlenmeye öncülük eden işçi Ali Zengin işten çıkardı.

HİÇBİR ÜYEMİZİ YOLDA BIRAKMAYACAĞIZ

Açıklamayı okuyan Gökmen, Doğanay işçilerinin anayasal haklarını kullanarak sendikada örgütlendiklerini belirterek talepleri karşılanmazsa eylemlere devam edeceklerini söyledi. İşçilere yönelik baskıların arttığını ve öncülük edenleri işten atma girişimlerinin işçilerin direnci ile önlendiğini ifade eden Gökmen, işçilere seslenerek, "Hiçbir üyemizi yolda bırakmayız ve bu yolun sonuna kadar hep beraber yürüyeceğiz. Güzel yarınlar için bugünden mücadele edeceğiz" dedi.

Gökmen, Doğanay yönetiminden işten çıkardıkları baş temsilciyi işe alıp, mobbingi sonlandırmasını istedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol