16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Beşar Esad ile görüşmek için Ethem Sancak ile Şam’a gideceğini açıklayan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Esad’ın programı nedeniyle" ziyareti ertelediklerini söyledi. Perinçek ayrıca, “Tayyip Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadının” ziyaretin gerçekleşmesini engellemeye çalıştığını ifade etti.

Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın Şam ziyareti, Suriye tarafından ‘ertelendi’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Muhalif Suriyelilerle rejim arasında barış için destek oluruz” açıklaması sonrası, Ulusal Kanal’da 16 Ağustos günü Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmek için Şam’a gideceğini duyuran Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ziyaretin ertelendiğini söyledi.

Perinçek’in erteleme haberini, 6 Eylül’de Ulusal Kanal’da katıldığı yayında söylediği ortaya çıktı. Şam’ın erteleme gerekçesi olarak Esad’ın bazı yurt dışı ziyaretlerini gösterdiğini söyleyen Perinçek ayrıca, “hükümet içindeki Amerikancı kanat” tarafından Şam yönetimine “önce bizimle görüşün sonra Perinçek’lerle” dayatmasının yapıldığını ifade etti. Perinçek’e göre bu kanat Suriye’ye, “önce bizimle görüşün sonra Perinçek’lerle” baskısı yaptı.

Serbestiyet'te yer alan habere göre, ziyaret Şam yönetimi tarafından ertelendi. 2015’te Perinçek’le görüşen Beşar Esad’ın tutum değişikliğinin nedeninin, Şam ile Türkiye arasında istihbarat birimleri seviyesinde başlayan görüşmeler olduğu tahmin ediliyor.

Reuters, geçen hafta, Türkiye ve Suriye kaynaklarına dayanarak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Suriye İstihbarat Şefi Ali Memlük’ün birden fazla kez görüştüğünü haberleştirmişti.

Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın içinde olduğu Vatan Partisi heyetinin Şam’a gideceğini, ilk olarak Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, 16 Ağustos’taki bir Ulusal Kanal yayınında duyurmuştu. Bursalı, ayrıntıları ilerleyen günlerde açıklanacak ziyaretin 10-15 gün içinde yapılacağını söylemişti.