birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.01.2021 10:18

Döhler’de sendika düşmanlığı bitmiyor

Döhler’de sendika düşmanlığı bitmiyor


Rıfat Kırcı

Karaman’da faaliyet gösteren Alman gıda firması Döhler’de sendikalaşan 1 işçi daha Kod 29 ile tazminatsız işten çıkarıldı, 5 işçi de ücretsiz izne gönderildi.
Bu fabrikanın işçileri 2016 yılından beri Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlenmek için mücadele ediyor.

Sendika geçtiğimiz yıllarda yetki almayı başarmış ama patron 32 işçiyi işten atarak sendikanın yetkisine itiraz etmişti. Beş yıl süren davalar, Aralık 2019’da sendikanın lehine sonuçlandı ama baskılar son bulmadı. Patron, geçtiğimiz günlerde 12 işçiyi tazminatsız işten çıkardı.


Tekgıda-İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, bu işçilerle birlikte direnişe geçme kararı aldıklarını belirterek, “Biz bu kararımızı ilan edince işçileri geri çağırıp tazminatlarını ödemeyi teklif ettiler. 10 arkadaşımız ekonomik nedenlerle mecbur kaldıkları için bunu kabul etti. 2 arkadaşımız ise kabul etmedi. Şimdi de 5 arkadaşımız ücretsiz izne çıkarıldı, biri ise tazminatsız işten atıldı” dedi.

Fabrikada örgütlenmeyi sürdürdüklerini söyleyen Karlıkaya, “İşten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan arkadaşlarımız için de mücadele içinde olacağız. Uluslararası Gıda Sendikaları Birliği ve Almanya ile de iletişim halindeyiz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol