birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.02.2020 15:43

Doktor olduğunu iddia eden hacamatçıya 20 ay hapis

İzmir'de hacamat kendisini doktor olarak tanıtan şahısa 20 ay hapis cezası verildi. Konu ile ilgili açıklama yapan İzmir Tabip Odası "Doktor olmamalarına rağmen kendini şifacı, alternatif tıpçı, hacamatçı olarak tanıtan kişiler türedi. Bu durum şarlatanlık düzeyine vardı" dedi

Doktor olduğunu iddia eden hacamatçıya 20 ay hapis

İzmir’de kendini doktor olarak tanıtan ve açtığı güzellik salonunda hacamat, kupa terapisi, sülük tedavisi, bel fıtığı, boyun fıtığı gibi konularda çalışan B.K. hakkında dava açıldı. Gürcistan’da tıp eğitimi aldığını savunan B.K. doktor olduğunu ispatlamayınca İzmir 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 20 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre İzmir Alsancak’ta güzellik salonu açan B.K. adında bir kişi işyerinin tabelasına cilt bakımı ve lazer epilasyon işlemlerinin yanı sıra hacamat, kupa terapisi, sülük tedavisi ve bel fıtığı gibi konularda hizmet verdiğini yazdı. İzmir Tabip Odası durumu İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirdi. Müdürlük tarafından yapılan denetimde B.K. Gürcistan’da tıp eğitimi aldığını, denklik başvurusunda bulunduğunu ve başvuru sonucunu beklediğini iddia etti. Ancak B.K.’nın tıp eğitimi aldığını ispatlayamaması üzerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından B.K. hakkında 2018’de Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapıldı. 2019’da B.K. Hakkında İzmir 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 23 Ocak’ta görülen davanın karar duruşmasında B.K.’ya 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. B.K.’ya verilen cezanın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

"Bu durum şarlatanlık düzeyine vardı"

Kendilerini hekim olarak tanıtan kişilere karşı uyarıda bulunan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Lütfi Çamlı, “Oda olarak hekimlik onuru ve değerlerini korumak adına hekim olmayıp hekimlik yapmaya çalışanlarla mücadelede ediyoruz. Doktor olmamalarına rağmen kendini şifacı, alternatif tıpçı, hacamatçı olarak tanıtan kişiler türedi. Bu durum şarlatanlık düzeyine vardı. Özellikle kronik hastalıkları olan kişileri tedavi edebileceklerini iddia edip adeta umut tacirliği yapıyorlar. Vatandaşları bu kişilere karşı uyarıyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız