birgün

16° PARÇALI BULUTLU

KADIN 29.06.2020 12:18

Doku ailesinin avukatı: Abakarov'un 'Mama' ile yazışmalarından Gülistan çıkacak

Dersim'de kaybolan ve 177 gündür haber alınmayan Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, Sarı Saltuk Köprüsü’nde kaydedilen görüntülerin olayı aydınlatacağını söyledi. Çimen ayrıca Abakarov'un telefonunda 'Mama' diye kayıtlı kişiyle yazışmalarının incelenmemesine dikkat çekti

Doku ailesinin avukatı: Abakarov'un 'Mama' ile yazışmalarından Gülistan çıkacak

Dersim’de kaybolan ve 177 gündür haber alınmayan 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, Sarı Saltuk Köprüsü’nde kaydedilen görüntülerin olayı aydınlatacağını, şüpheli Zainal Abarakov’un ‘Mama’ diye kaydettiği kişiyle yazışmalarından da Doku ile ilgili veriler çıkacağını söyledi.

Evrensel’den Arjin Dilek Öncel’in haberine göre, avukat Çimen, soruşturmanın bir numaralı şüphelisi Zainal Abakarov ve ailesiyle ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmadığını aktardı.

‘ABARAKOV YALAN İFADE VERDİ’

Doku’nun kaybolmadan bir gece önce öğretmenine Zainal Abakarov’un evinde darp edildiğini, zorla bir araca bindirilmek istendiğini ve olay yerine gelen polislerin şüphelinin evinde arama yaptığı anlatımlarını aktaran Çimen, “Zainal Abarakov’un üzerinde kimlik olmamasından kaynaklı polisler evinde arama yapıyor. Daha sonra şüphelinin polis olan babası geliyor” diyerek, şüphelilerin ilk ifadelerinde bu olaydan söz etmediğini hatırlattı. Çimen, Abarakov’un yalan ifade verdiğini söyledi.

KÖPRÜ GÖRÜNTÜSÜ VE GÖRGÜ TANIKLARI

Ali Çimen, Gülistan Doku’nun Sarı Saltuk Köprüsü’nde çekilen ve bilirkişiye gönderilen görüntülerin olayı aydınlatacağını söyledi.

Doku’nun intihar ettiğine dair ortaya atılan iddiaların çürütüldüğünü belirten Çimen, Pertek Karayolu’nda ilerleyen bir kişinin araç kamerasına yansıyan ve Doku’ya ait olduğu iddia edilen görüntüden sonra, Doku’nun şehir merkezine doğru ilerlediğine dair görgü tanıklarının olduğunu dile getirdi.

‘SUÇU ÖRTMEK İÇİN FAİLİ ‘MAMA’ DİYE KAYDEDEBİLİR’

Dosyadaki baş şüpheli Zainal Abakarov’un telefonuna 54 gün sonra el konulduğunu anımsatan Çimen, Abakarov’un “mama” olarak kaydettiği kişi ile yaptığı Rusça mesajlaşmasının “özel mesajlaşma” denilerek incelenmemesinin kabul dilemez olduğunu vurguladı. Avukat Çimen, bu görüşmenin raporlara yansıması için gerekli itirazları yaptıklarını, ‘görevi kötüye kullanmaktan’ görevliler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Çimen, şüphelinin “mama” ile yaptığı mesajlaşmaya ilişkin, “O görüşme en kısa zamanda rapora yansıyacak. Çünkü bunun kararını verecek olan mahkemelerdir. O talimata göre bu incelemenin yapılması gerekirdi. Göreceksiniz o yazışmada Gülistan ile ilgili veriler ortaya çıkacak. Bu öyle sıradan yapılmış bir hata değildir. Bu aynı zamanda kötü niyeti de doğurur. Suçlular suçunu örtmek için suç failini ‘mama’ diye kaydedebilir” diye konuştu.

ŞÜPHELİYE BİLGİ SIZDIRLDI

Şüpheliye, telefonuna el konulacağına dair bilgi sızdırıldığını, bu durumun şüphelinin “delil karartmaya” zemin hazırladığına dikkat çeken Çimen, “Şüpheli dosyada tanık olan biri ile mesajlaşıyor. Çünkü henüz veriler toplanma aşamasında olduğu için şüphelinin tanıklara erişimi, söz konusu. Bu durum tutuklanmasının önemini ortaya bir kez daha çıkarıyor. Mesajlaştığı kişiye ‘telefonumu gelip alacaklar’ diyor. Ben gidip teslim edeceğim demiyor, alacaklarını söylüyor. ‘Rızayen teslim’ diye bir tutanak tutulmuş. ‘Rızayen teslim’ olması bile bir facia. Olay şüphelinin rızasına kalmış” diyerek tepkisini dile getirdi.

"ŞÜPHELİLER DELİL KARARTTI"

Şüphelinin lehine olacak hususları telefon ekran görüntüsü olarak kaydedip, Gülistan ile ilgili tüm delilleri sildiğini söyleyen Çimen, “Gülistan 5 Ocak’ta kayboluyor. 52 gün boyunca kendi telefonundan Gülistan’a bir mesaj atmayan şüpheli, telefonunun incelenmeye alınacağı tarihe yakın Gülistan’ın telefonunu mesaj yağmuruna tutuyor. ‘Neredesin seni seviyorum’ diye mesajlar atıyor. Burada şu soru ortaya çıkıyor. Şüpheli bir noktada Gülistan kaybolduktan sonra onunla hiç iletişime geçme girişiminde bulunmuyor. Eğer bir sorgu olursa, bu soru ona sorulacak bir sorudur. Bu soruya engel olmak için mesajlarla sahte delil elde etmeye çalışmış. Şu aşamada tutuklanması lazım. Biz talepte bulunduk. Tutuklanacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol