birgün

5° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.11.2020 09:16

Dokunma kıdeme gideriz greve

İşçiler, en temel haklarına göz diken torba yasa teklifine karşı hem işyerlerinde hem de alanlarda eylemlerini sürdürüyor. Teklifin geri çekilmesini isteyen sendikalar grev uyarısında bulunuyor.

Dokunma kıdeme gideriz greve

EMEK SERVİSİ

Meclis’te milyonlarca işçinin kıdem tazminatı, emeklilik ve iş güvencesi haklarını ortadan kaldıracak torba yasa teklifinin görüşmeleri sürerken, ülkenin dört bir yanında işçiler yine eylemdeydi. Türk-İş üyesi işçiler 81 ilde sokağa çıkarak teklifin geri çekilmesini istedi. DİSK üyesi işçiler de yüzlerce işyerinde eylem yaparak hükümete, “Kıdem tazminatımıza, çocuklarımızın hakkına dokunma!” diye seslendi.

81 İLDE EYLEM

Türk-İş Konfederasyonu’na üye işçiler, dün 81 ildeki Türk-İş bölge ve il temsilciliklerinin önünde basın açıklamaları gerçekleştirdi. İşyerlerinde de mesai çıkışında alkışlarla eylem yapan işçiler, çalışma yaşamını esnekleştiren, milyonlarca insana kuralsız ve güvencesiz çalışmayı dayatan torba yasa teklifinin derhal geri çekilmesini istedi.

İstanbul’da Taksim Odakule İş Merkezi önünde yapılan eylemde konuşan Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, “Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz” dedi. Yasa teklifi Meclis’ten çekilinceye kadar eylemlerinin devam edeceğini belirten Uyar, dün işyerlerinde gerçekleştirdikleri alkışlı protestolarla ilk mesajı verdiklerini söyledi.


Hak-İş ve DİSK ile üç gün önce ortak açıklama yaparak “Esnek çalışmaya hayır” dediklerini hatırlatan Uyar, “Köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz; çünkü sürdürdüğümüz mücadelede artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. Yaptığımız ortak açıklama ile Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğimizi gösterdik” diye konuştu.

Hükümete seslenen Uyar, ““Gelin bu yanlıştan vazgeçin, arkanızda kötü bir miras bırakmayın” ifadelerini kullandı.

ŞALTER İNECEK, BU İŞ BİTECEK

Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde, İzmir’de ise Ege Bölge Temsilciliği önünde eylemler yapıldı. Eylemlerde “Susma, haykır, tazminat haktır”, “Şalter inecek, bu iş bitecek”, “Genel grev, genel direniş” sloganları atıldı. İzmir’deki eylemde konuşan Türk-İş Ege Bölge Başkanı Mürsel Öcal, “Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin” dedi.

BU ACILI GÜNLERDE BİLE…

DİSK üyesi işçiler de ülke genelinde tüm işyerlerinde eylemdeydi. İzmir, Edirne, Kocaeli, Şırnak, İstanbul, Artvin, Mersin ve Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu pek çok ilde, çok sayıda belediyede eylem yapan Genel-İş üyesi işçiler, torba yasa teklifini protesto etti. İşçiler hükümete şu çağrıyı yaptı: “İşçi sınıfı başta olmak üzere halkımız pandemi ile, depremle, işsizlikle, hayat pahalılığıyla boğuşurken işinize bakın! O torba yasayı bir kenara bırakın; işimizi, aşımızı, geçimimizi, sağlığımızı koruyacak tedbirler alın!”

Daha birkaç gün önce depremle sarsılan İzmir Büyükşehir Belediyesi işçileri de “Bu acılı günlerde bile kıdem tazminatımıza, emeklilik hakkımıza göz dikiyorlar. Bize diz çöktüremeyeceksiniz, buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERİN SABRIYLA OYNAMAYIN

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalarda da işçiler ayaktaydı. Metal fabrikalarında önceki gün 1 saat iş bırakarak hükümeti uyaran işçiler, dün de eylemlerini sürdürdü. Eylemlerde sık sık “Dokunma kıdeme, gideriz greve” sloganı atıldı. Yapılan açıklamada, “Uyarıyoruz: İşçi sınıfının sabrıyla daha fazla oynamayın! Kıdem tazminatımıza, emeklilik hakkımıza, çocuklarımızın hakkına dokunmayın! Torba yasayı geri çekin!” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol