birgün

22° AÇIK

EKONOMİ 20.01.2020 09:39

Dolar haftaya nasıl başladı?

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası bir miktar yükselen dolar/TL haftaya 5.90 sınırında başladı

Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar/TL Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 75 bp indirmesi ve ölçülü indirimlere devam sinyali vermesinin ardından gerilediği bir ayın en düşük seviyelerinden sınırlı yükseldi. Bankacılar yükselişte Fitch’in TCMB faiz kararı sonrası bankanın kredibilitesine yönelik eleştirisi ve olası bir ABD yaptırımına ilişkin beklentilerin kuvvetlenmesiyle birlikte oluştuğunu söylüyor.

DOLAR 5.8942(%0.14) EURO 6.5418(%0.2) ALTIN 295.579(%0.27)

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD’den bir yaptırım söylemi uzun süredir gelmiyordu. Bu biraz piyasayı baskıladı. Fitch yorumları ise aslında piyasanın bildiği riskleri tekrarlıyor. Yine de bu iki gelişme ile birlikte bugün TL’de bir miktar değer kaybı görüyoruz. Benzer ülkelerden daha fazla bir kayıp var ancak nominal olarak bu kayıp da sınırlı” ifadesini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız