birgün

22° AZ BULUTLU

Dolar/TL 17,97 seviyesinde: Piyasalar ABD verilerini bekliyor

Piyasalar haftayı ABD ekonomisi ve Fed’in para politikasındaki sıkılaşma hakkında fikir verecek olan tarım dışı istihdam verisi ile kapatıyor. Tarım dışı istihdamın 250 bin kişi artış göstermesi beklenirken işsizlik oranının ise yüzde 3.6 seviyesinde sabit kalacağı öngörülüyor. Küresel piyasalar ABD'den gelecek verileri beklerken dolar/TL 17,97 seviyesinde işlem görüyor.

EKONOMİ 05.08.2022 10:37
Dolar/TL 17,97 seviyesinde: Piyasalar ABD verilerini bekliyor
Abone Ol google-news

Dolar/TL güne yükselişle başlamasının ardından 17,97 seviyelerinde işlem görüyor.

Dün yatay bir seyir izleyen dolar /TL, günü 17,9339'dan tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.37 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,2 artışla 17.97'den işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,1 primle 18,3820'den, sterlin/TL yüzde 0,1 artışla 21,8480'den satılıyor.

Dolar/TL kuru 3 Ağustos'ta 18 liranın üzerine çıkarak 20 Aralık sonrası ilk kez kritik görülen seviyeyi aşmıştı.

ABD'NİN MOKROEKONOMİK VERİLERİ BEKLENİYOR

Analistler, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin ardından gündeme gelen jeopolitik risklerin büyümeyeceğine ilişkin beklentiler ve tahminlerden iyi gelen makroekonomik verilerle piyasalarda pozitif bir seyir izlendiğini bildirdi.

ABD'de açıklanan ikinci çeyrek büyüme verisinin teknik resesyona işaret etmesinin ardından makroekonomik verilerin öneminin arttığını aktaran analistler, bugün açıklanacak istihdam raporundaki verilerin döviz kurlarında oynaklığı artırabileceğini kaydetti.

Piyasa beklentilerine göre, tarım dışı istihdamın 250 bine yavaşlaması, işsizlik oranının yüzde 3,6'da sabit kalması ve ortalama saatlik kazançların aylık yüzde 0,3 artması öngörülüyor.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 106,5'in direnç, 105,5'in destek konumuna geldiğini kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol