birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

Dolar/TL’de yüksek seyir devam ediyor

Dolar/TL dün yüzde 0,2'lik artışla 18,5768'den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,5770'den işlem görüyor.

EKONOMİ 05.10.2022 09:25
Dolar/TL’de yüksek seyir devam ediyor Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

İstanbul serbest piyasada dolar 18,5770 liradan, Euro 18,5130 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,5750 liradan alınan dolar 18,5770 liradan satılıyor. 18,5110 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 18,5130 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 18,5740 lira, Euro satış fiyatı ise 18,5240 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda, dün artan risk iştahının etkisiyle alıcılı bir seyir izlenmesinin ardından, bugün dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD'de ADP özel sektör istihdamı verileri takip edilecek.

Yüksek enflasyon ve faiz ortamının ekonomilere etkisine ilişkin endişeler piyasalara yön veren temel faktör olmayı sürdürürken, artan resesyon riski ve zayıf ekonomik verilerin, merkez bankalarının "şahin" adımlarını yumuşatacağı umutları küresel çapta risk iştahını artırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Philip Jefferson, enflasyonun karşı karşıya kaldıkları en ciddi sorun olduğunu, ilerleme belirtilerine rağmen enflasyonla mücadelenin zaman alacağını söyledi.

Avrupa tarafında enerji krizine ilişkin gelişmeler ve bölge ekonomilerine yönelik artan resesyon kaygıları gündemin odağındaki yerini koruyor. Dün açıklanan verilere göre, Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ağustosta yıllık yüzde 43,3'le rekor seviyede yükseldi. Bugün gerçekleştirilecek ve Avrupa ülkelerinin liderlerinin bir araya geleceği Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısından çıkacak haberler takip edilecek.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

►10.55 Almanya, eylül ayı hizmet sektörü PMI

►11.00, Euro Bölgesi, eylül ayı hizmet sektörü PMI

►11.30 İngiltere, eylül ayı hizmet sektörü PMI

►15.15 ABD, eylül ayı ADP özel sektör istihdamı

►15.30 ABD, ağustos ayı dış ticaret dengesi

►16.45 ABD, eylül ayı hizmet sektörü PMI

►17.00 ABD, eylül ayı ISM imalat dışı PMI

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol