birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Dolar/TL'de yüksek seyir devam ediyor: Gözler Fed'in faiz kararında

Dolar/TL, güne yüksek başlamasının ardından 18,31 seviyelerinde işlem görüyor. Euro ise 18,14 TL'den fiyatlanıyor. Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam açıklayacağı faiz kararına odaklandı. Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri kısmi seferberlik ilan etmesi ve açıklamaları ardından risk algısını artırması ile küresel ölçekte dolar talebi artarken, buna bağlı olarak dolar endeksi, 110,9'la 2002'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

EKONOMİ 21.09.2022 09:03
Dolar/TL'de yüksek seyir devam ediyor: Gözler Fed'in faiz kararında
Abone Ol google-news

Dolar/TL yaklaşan Fed toplantısıyla yüksek seyrine devam ediyor.

Dün sınırlı da olsa yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 üzerinde 18,3082'den tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne yüksek başlamasının ardından saat 11.20 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 18,3120'den işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL önceki kapanışının yüzde 0,6 altında 18,1490'dan, sterlin/TL 0,4 düşüşle 207780'den satılıyor.

FED'DEN 75 BAZ PUAN FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam açıklayacağı faiz kararı öncesi piyasalardaki dalgalı seyrin sürdüğünü belirterek, karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşma ve güncellenen makroekonomik projeksiyonlarda para politikasının gelecek dönem seyrine ilişkin ipuçlarının aranacağını söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yüzde 83 ihtimalle 75 baz puan faiz artırmasının beklendiğini kaydeden analistler, kasım toplantısı için ise tahminlerin 50 baz puanda yoğunlaştığını dile getirdi.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek, askeri kısmi seferberlik ilan etti.

Putin'in açıklamalarının risk algısını artırması ile küresel ölçekte dolar talebi artarken, buna bağlı olarak dolar endeksi, 110,9'la 2002'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Euro/dolar paritesi de 0,9900'a geriledi.

Analistler, bugünün veri gündeminde ABD'de 2. el konut satışlarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 109 seviyesinin destek, 111'in direnç olarak öne çıktığını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun