Dolar/TL'de yükseliş sürüyor: 5,45

05.12.2018 10:32 EKONOMİ

Dolar/TL güne yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışa göre yüzde 0,84 değer kazancıyla 5,4505 seviyesinde işlem görüyor.

Dün dolar/TL, küresel piyasalarda ticaret savaşına ilişkin iyimserliğin kısa sürmesi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım hızına dair belirsizliklerin endişesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve iç dinamiklerin etkisiyle 5,4575'e kadar yükseldi.Dolar/TL bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 10.30 itibarıyla 5,4505 seviyesinde işlem görüyor.

TCMB'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), dolar kurundaki yükselişin ardından bir açıklama yaptı. TCMB, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda, TCMB'nin para politikası duruşunu değiştirerek gerekli tepkiyi vereceğini belirtti.

TCMB'nin açıklaması şöyle:

  • "2019'da fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edecektir.
  • Döviz depo piyasasında bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limitle 1 hafta ve 1 ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecek.
  • Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihaleleri ile Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine 2019 yılında da devam edilecektir.
  • Piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebilecektir.
  • Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecektir.
  • Para Politikası Kurulu, 2019'da önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde yılda sekiz toplantı yapacaktır."

(AA)