Dün günü yatay seyirle 18,6499'dan tamamlayan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6420 liradan işlem görüyor.

Abone Olgoogle-news
Dolar/TL güne 18,64 seviyesinde başladı
Fotoğraf: Depophotos

İstanbul serbest piyasada dolar 18,6420 liradan, Euro 19,7320 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,6400 liradan alınan dolar 18,6420 liradan satılıyor. 19,7300 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 19,7320 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 18,6500 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 19,7890 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR NEGATİF SEYREDİYOR

Küresel piyasalar, dünya genelinde artan resesyon endişelerine karşın merkez bankalarının şahin duruşlarını koruyacaklarına ilişkin sinyaller ile negatif seyrederken, bugün hareketlenecek veri gündemi takip edilecek.

Geçen hafta açıklanan merkez bankası kararları sonrası varlık fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor.

ABD'de güçlenen resesyon baskıları yatırımcıların kararlarında etkili olmayı sürdürürken, tahvil piyasalarında uzun vadeli varlıklara olan talebin arttığı, hisse senedi piyasalarının ise düşüş eğilimini dördüncü işlem gününe taşıdığı görülüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yıl faiz artışlarını nerede durduracağına ilişkin soru işaretlerinin fiyatlamalardaki başlıca belirsizlik olduğunu kaydederek, cuma gününe kadar devam edecek olan yoğun makroekonomik veri takviminin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını söyledi.

AB ÜLKELERİ TAVAN FİYAT UYGULAMASINDA ANLAŞTI

Avrupa tarafında, dün sınırlı da olsa alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, dün Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, doğalgaza megavatsaat başına 180 Euro tavan fiyat uygulanmasında anlaştı. Analistler, söz konusu kararın Rusya ile ilişkilerde tansiyonun daha da artmasına sebep olabileceğine değinerek, Rusya'nın konuya ilişkin atacağı adımların yakından takip edileceğini bildirdi.

Almanya’da enerji piyasasını düzenleyen Federal Ağ Ajansının (Bundesnetzagentur) Başkanı Klaus Müller, ülkede ocak ve şubatta gaz sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, dün Almanya'da açıklanan verilere göre Almanya'da aralık İfo iş dünyası endeksi 88,6'yla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Bu gelişmelerle Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,36, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,40 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 artarken, İtalya'da FTSE MIB endeksi yatay seyretti. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

Asya'da Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) para politikası kararları ve Çin'de artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarıyla pay piyasaları satış ağırlıklı bir seyir izliyor.

BoJ, politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde -0,10'da sabit bırakırken, Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizinde getiri eğrisi kontrolü için kullandığı aralığı 25 baz puan artırdı.

Analistler, söz konusu kararın bankanın fiyatlardaki baskının ardından para politikasındaki duruşunu değiştirebileceğine işaret ettiğini belirtti.

BoJ'un kararıyla birlikte dolar/yen paritesi yüzde 2,7 azalışla 133,3'e inerken, Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0,4'ün üzerine çıktı. Çin Merkez Bankası (PBoC) da, bugün 1 yıllık borç verme faizini yüzde 3,65'te sabit bıraktı.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

►10.00 Türkiye, aralık ayı tüketici güven endeksi

►10.00 Türkiye, kasım ayı Yurt dışı ÜFE

►10.00 Almanya, kasım ayı ÜFE

►12.00 Euro Bölgesi, ekim ayı cari işlemler dengesi

►16.30 ABD, kasım ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları

► 17.30 Türkiye, kasım ayı merkezi yönetim borç stoku

► 18.00 Euro Bölgesi, aralık ayı tüketici güven endeksi