birgün

13° AÇIK

EKONOMİ 24.09.2021 10:40

Dolar/TL kurunda yeni rekor: 8,85 seviyesini gördü

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrası yükselişe geçen dolar/TL kuru, 8.85 seviyesini gördü.

Dolar/TL kurunda yeni rekor: 8,85 seviyesini gördü

Merkez Bankası'nı sürpriz faiz indirimiyle dün 8,80'i aşan dolar/TL, bu sabah piyasaların hareketlenmesiyle rekoru 8,85'in üzerine taşıdı. Kur sabah saatlerinde, gün içi en yüksek seviye olarak 8,8563'ü gördü ve bugüne kadarki en yüksek noktaya çıkmış oldu. Aynı saatte avro/TL 10.38'i gördü.

Dolar/TL, TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra gerilemişti. Cuma günü yüzde 1'den fazla yükseliş kaydeden Dolar/TL, 8,85 seviyesini de aşarak rekor tazeledi.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNE GİTMİŞTİ

Merkez Bankası, 1,5 yıl sonra ilk faiz indirim kararını aldı ve perşembe günü politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti. Piyasanın beklentisi faizlerin yüzde 19 seviyesinde tutulacağı yönündeydi.

Karar metninde çekirdek enflasyon gelişmelerinin değerlendirildiği ifade edilirken, metinden faizin enflasyon üzerinde belirleneceği olmak üzere sıkı duruş taahhüdü veren ifadeler çıkarılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol