birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Dolar yeni haftaya yüksek başladı

Dolar/TL, haftaya yükselişle başlamasının ardından 18,12 seviyelerinde işlem görüyor. Euro ise 18,06 lira seviyesinden işlem görüyor.

EKONOMİ 22.08.2022 09:14
Dolar yeni haftaya yüksek başladı Fotoğraf: Freepik
Abone Ol google-news

Cuma günü yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü de önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,29 üzerinde 18,1030'dan tamamladı.

Dolar/TL, yeni haftaya da yükselişle başlamasının ardından saat 17.30 itibarıyla yüzde 0,1 artışla 18,12'den işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL 18,06 seviyesinde seyrediyor.

Dolar endeksi, 108,3 ile bir ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini test ederken, euro/dolar paritesi 1,0016 ile 15 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Analistler, geçen hafta hakim olan enflasyon ve resesyon belirsizliklerine yeni haftada Çin ekonomisine yönelik artan huzursuzlukların eklenmesiyle küresel pay piyasalarında negatif seyrin devam ettiğini, dolar talebinin de gücünü koruduğunu söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylüldeki faiz kararına ilişkin belirsizliklerin fiyatlamalarda hakimiyetini koruduğunu belirten analistler, yurt içi piyasalarda ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının politika faizi indirimi ve akabinde ticari kredileri düşürmeye yönelik alınan makro ihtiyati tedbirlerin yansımalarının izleneceğini bildirdi.

Analistler, bu hafta merkez bankası yetkililerinin perşembe günü başlayacak olan Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda yapacağı değerlendirmelerde, gelecek dönem para politikalarının seyrine yönelik ipuçlarının aranacağını vurguladı.

Bugün veri gündeminin zayıf olduğunu aktaran analistler, teknik açıdan dolar endeksi için 107,4'ün destek, 108,7'nin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol