birgün

29° AÇIK

EKONOMİ 08.05.2020 09:18

Dolarda son durum

Tüm zamanların rekorunu kırarak 7,25'e tırmanan Dolar/TL kuru bugün 7,12 liradan güne başladı

Dolarda son durum

Tüm zamanların rekor kıran dolar/TL, bugün 7,20'li seviyelerden uzaklaştı. BDDK üç bankaya döviz takası yasağı getirirken Türkiye'nin büyük marketleri hakkında hijyen ürünlerinin fiyatları sebebiyle soruşturma açıldı. IMF pandemi sebebiyle 50 ülkeye 18 milyar dolarlık kredi verildiğini açıkladı.

İstanbul serbest piyasada dolar 7,1200 liradan, avro 7,7220 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 7,1180 liradan alınan dolar, 7,1200 liradan satılıyor. 7,7200 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 7,7220 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,1920 lira, avronun satış fiyatı ise 7,7450 lira olmuştu.

3 BANKAYA SWAP YASAĞI

Dolar kurundaki yükseliş piyasaların ana gündem maddesi olmaya devam ediyor. BDDK dün kurun düşüşünü sağlamak adına üç bankaya döviz takası (swap) yasağı getirdi.

Fransız BNP Paribas, ABD'li Citibank ve İsviçreli UBS'e swap (döviz-TL takası) yasağı getirildi.

Yasağın ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağını belirten BDDK, kararın gerekçesi olarak söz konusu üç bankanın Türk bankalarına karşı olan Türk Lirası yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmemesini gösterdi.

IMF'DEN KREDİ AÇIKLAMASI

IMF Sözcüsü Gerry Rice, pandemi acil yardımı için 50 ülkeden gelen toplamda 18 milyar dolar tutarında talebe onay verildiğini duyurdu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız