Dolardaki gece yarısı sıçraması ne anlama geliyor: Kur çok dalgalanacak, hazırlıklı olunmalı

26.08.2019 09:18 EKONOMİ

Dolar-TL'de dün gece büyük bir hareketlilik yaşandı ve 1 Dolar 6.40 TL'ye kadar yükseldi. Ekonomist Uğur Gürses, dolardaki bu ani sıçramayı ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yeni bir boyut kazanmasının etkisi olduğunu söyledi. Gürses’e göre ABD ile Çin arasındaki savaşın bu yeni boyutu, gelişen tüm ülkelerin para birimlerinde baskı demek. TL’deki sıçramanın ise bu denli yüksek olmasının sebebi en kırılgan para birimi olması.Dolar’daki ani sıçramaya dair yorumunu kişisel Twitter hesabından paylaşan Gürses, şunları söyledi:

“Trump’ın ticaret savaşına yeni bir basamak eklemesi bugün Dolar/Yuan kurunun 7.18’e fırlamasına neden oldu. Tüm gelişen ülke paralarına ilave baskı demek bu. Kimi panik yatırımcılar TL’ye karşı dolar alınca, kuru yukarı ittiler. Sığ piyasada kur, daha önce zararı sınırlamak için ‘stop loss’ siparişi bırakılan seviyelere deyince kur daha da sıçradı. Daha yukarı seviyelerdeki ‘stop-loss’ noktaları mayın gibi patlamaya başladı ve kur 6 seviyesini de aşıp 6.3370’e kadar vurdu. Sonra da bu köpük söndü. Ama Trump-Yuan döngüsü devam ettikçe kur çok dalgalanacak. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor.

Peki neden bunlar neden TL’nin başına geliyor? Hala en kırılgan para olarak görüldüğü için. O yüzden TL’nin ‘koruma kalkanı’ olan faizin düşürülmesi-düşürme baskısı bu kırılganlığı besliyor.

İsteyene, tüm bunları bilmeyenler için ‘Malazgirt’in yıldönümünde paramızın değerini çökertmek istediler’ argümanı da rafta; kullanılmaya hazır duruyor.”

Tweet'i görmek için tıklayın">