birgün

15° AÇIK

MEDYA 22.10.2021 12:18

Doları fırlatan faiz kararı, Yeni Şafak’ta yüzleri güldürdü

İktidarın kontrolündeki gazetelerden Yeni Şafak, Merkez Bankası’nın doları tarihi zirveye taşıyan faiz indirim kararını olumlu karşıladı.

Doları fırlatan faiz kararı, Yeni Şafak’ta yüzleri güldürdü

MEDYA SERVİSİ

Merkez Bankası’nın TL’yi dolar karşısında eriten ve dolar kurunu 9.63 TL’ye kadar yükselten 2 puanlık faiz indirim kararı, Albayrak Medya Grubu'nun sahibi olduğu Yeni Şafak gazetesi tarafından alkışlandı.

Gelişmeyi bugünkü sayısında sürmanşetten gören gazete, “Ekonomiye can suyu” başlığını kullandı.

Merkez Bankası’nın ‘tehditlere rağmen cesur bir karar’ aldığının savunulduğu haberde, şu ifadeler kullanıldı:

“Güçlü indirim yatırım, üretim, istihdamı artırmak isteyen işletmeler ile vatandaşların finansmana daha düşük maliyetle ulaşmasını sağlayacak. 16 ay sonra ilk kez geçen 1 puanlık indirime giden MB indirim serisini sürdürmüş oldu.”

İlginç bir şekilde haberde faiz indirim kararının ardından TL’nin dolar karşısındaki tarihi değer kaybına hiç yer verilmedi. Gazete, Merkez Bankası’nın açıklamasındaki, ‘faizlerin düşmesinin kredi kullanımını artıracağı’ yönündeki ifadeye vurgu yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol