Dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak 2021'de Amerikan Kongresi'ne düzenlenen saldırıyı 2,5 saat boyunca televizyondan izlediği ortaya çıktı. Eski Beyaz Saray yetkilileri, çocuklarının ve yardımcılarının 'kendisine müdahale etmesi için yalvarmasına' rağmen Trump'ın harekete geçmediğini söyledi.

Donald Trump, kongre baskınını televizyondan izlemiş
Fotoğraf: AA

Temsilciler Meclisi'nde demokratların öncülüğünde oluşturulan komisyon üyelerinden, Demokrat Partili Adam Kinzinger ve Elaine Luria, Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, 6 Ocak 2021'de Amerikan Kongresi'ne düzenlenen saldırıyı özel yemek odasında Fox televizyondan izlediğini açıkladı.

Trump'ın saldırıdaki rolünün ne olduğunu araştırmak için Temsilciler Meclisi'nde Demokratların öncülüğünde oluşturulan komisyon, sekizinci oturumda tanıkları dinledi. BBC Türkçe'nin haberine göre, komisyon üyelerinden Cumhuriyetçi Parti'den Adam Kinzinger, 'Trump, saldırı sırasında ve sonrasında harekete geçmemeyi tercih etti" dedi.

Komisyon oturumunda konuşan eski Beyaz Saray yetkilileri, Trump'ın saldırı sırasında hiçbir ulusal güvenlik görevlisini ya da yetkili merciyi aramadığını söyledi. Trump'ın "görevde kalmak için bencil istekleriyle" hareket ettiği iddia edildi.

Beyaz Saray'ın baş fotoğrafçısının Trump'ın televizyon izlerkenki anlarını görüntülemek istediği ancak kendisine izin verilmediği belirtildi. Beyaz Saray'ın eski bir ulusal güvenlik çalışanı, kimliğinin anlaşılmaması için sesi değiştirilerek verdiği ifadede çalışanların olanı biteni "şok içinde izlediğini" vurguladı.

Trump'ın çocukları Ivanka Trump ve Donald Trump Jr'ın da Kongre'ye saldırının son bulması için çağrı yapması gerektiğini babalarına söylediği aktarıldı. Dönemin başkan yardımcısı Mike Pence'in güvenliğinden sorumlu gizli servis çalışanlarının, Pence'in ve kendilerinin güvenliklerinden endişe ettiği, kimi çalışanların ailelerini arayarak vedalaştığı belirtildi.

KONGRE BASKINI SÜRECİNDE NELER OLDU?

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri 6 Ocak 2021'de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021'de Senatodaki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı.