birgün

10° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 23.10.2020 09:55

Dört koldan saldırı altında

Dört koldan saldırı altında

Yaren ÇOLAK

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği (KOD) tarafından hazırlanan üç aylık periyotlarla paylaşılacak raporun ilki yayımlandı. Temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayarak hazırlanan ‘izlenim raporu’, bölgeye ilişkin her türlü gelişme, proje, hak ihlali, eylem, etkinlik, savunuculuk faaliyeti, akademik çalışma ve araştırma yer aldı.

Bu verilere dayanarak orman yangınları, maden ocakları ve Kanal İstanbul Projesi başlıkları öne çıkarken toplamda 196 tehdit ve tahrip tespit edildi.

Yangınlara ilişkin toplamda 47 izlenim yapıldı. Kuzey Ormanları’nın 550 hektarlık kesiminin yandığı, ayrıca tahrip niteliği taşıyan izlenimler listesinde de yangın ilk sırada yer aldığı görüldü.

Rapora göre Kanal İstanbul Projesi ve maden ocakları tehdit niteliği bakımından birinci sırada yer aldı. Ayrıca izlenim yoğunluğu olarak da maden ocakları yangınlardan sonra ikinci sırada yer aldı. Yapılan incelemede ise taş ocakları yüzde 72’lik oranla dikkat çekti.

Raporda, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili 25 izlenim yer aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız