birgün

18° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 18.05.2021 08:26

Dört öğrenciden biri eğitime uzak

Eğitimde giderek açılan eşitsizlik makası, milyonlarca öğrencinin okulla bağını kesti. 6 milyon öğrenci cep telefonu ile ders izlemeye mahkûm edildi, 4 milyona yakın öğrenci ise EBA’ya erişemedi.

Dört öğrenciden biri eğitime uzak

Mustafa BİLDİRCİN

Uzmanların, “Bir kuşak kaybedilecek” değerlendirmesiyle yaklaştığı uzaktan eğitim süreci, milyonlarca öğrencin eğitimden kopmasına yol açtı. Eğitime erişim olanaklarının artırılmasına ilişkin adımların yetersizliği, 4 milyona yakın öğrenciyi eğitimin dışına itti.

Öğrencilerin eğitime erişim olanaklarında büyük dengesizliklerin olduğu Türkiye’de eşitsizlik makası, uzaktan eğitim sürecinde her geçen gün giderilmesi imkânsız ölçüde açılıyor. MEB’in periyodik aralıklarla yayımladığı uzaktan eğitim istatistikleri de öğrencilerin eğitime erişimi için yapılanların yetersizliğini ortaya koydu. Covid-19 salgınında bir yıl geride kalırken halen uzaktan eğitime dahil edilemeyen öğrencilerin oranı yüzde 23 olarak kaydedildi.

MEB’in, “Sayılarla Uzaktan Eğitim” bültenine göre, 1 Ocak’ta 13 milyon 667 bin 432 öğrenci EBA’yı kullanırken bu sayı 19 Şubat itibarıyla 13 milyon 843 bin 58’e yükseldi. 23 Mart 2020 tarihinde başlayan uzaktan eğitimde bir yılın geride kaldığı 23 Mart 2021 tarihinde paylaşılan verilere göre, 13 milyon 929 bin öğrenci EBA’yı aktif kullandı. Uzaktan eğitimde birinci yılın sonunda, 6 milyondan fazla öğrenci derslerini cep telefonu ile takip etmek zorunda kaldı.

Öğrencilerin uzaktan eğitim için bilgisayar kullanma oranı yüzde 30 ile ifade edildi. 9 Mayıs’ta yayımlanan ve 23 Mart 2020-7 Mayıs 2021 dönemini kapsaması itibarıyla uzaktan eğitime ilişkin en güncel olan veriler de sorunların sürdüğünü ortaya koydu. Verilere göre, EBA’yı 14 milyon 82 bin 744 öğrenci aktif kullandı. Öğrencilerin uzaktan eğitim için bilgisayar kullanma oranı yüzde 31, cep telefonu kullanma oranı yüzde 60, tablet kullanma oranı ise yüzde 9 oldu.

dort-ogrenciden-biri-egitime-uzak-876994-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol