birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EKONOMİ 22.06.2021 08:44

Dövizle maaş alana ülkede hayat güzel

AB ülkeleri genelinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepeti, Türkiye’de 32 avro karşılığı yani 334 Türk Lirası’na alınabiliyor. Ülkede her şey döviz sahibine sudan ucuz olurken, satın alma gücü AB ortalamasının yüzde 36 altında kaldı.

Dövizle maaş alana ülkede hayat güzel

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye kendi yurttaşına pahalı, yabancıya ise giderek ucuzlaşıyor. Türk Lirası’ndaki değer kaybının da etkisiyle Türkiye'nin 2020 yılında satın alma gücü 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalamasının yüzde 36 altında kaldı. Kişi başı bireysel tüketim düzeyi ise AB'nin yüzde 28 gerisinde kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına ilişkin geçici Satınalma Gücü Paritesi (SGP) verilerini açıkladı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP’ye göre, kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) endeks değeri, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken Türkiye için 64 oldu ve AB ortalamasının yüzde 36 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık ele alındı.

Öte yandan karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında SGP'ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 266 ile Lüksemburg olurken en düşük ülke ise 31 ile Arnavutluk olarak kayıtlara geçti. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 166 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 69 altında değere sahip oldu.

Türkiye ise 37 ülke arasında 31’inci sırada yer aldı.

BİREYSEL TÜKETİM DÜZEYİ 72

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 72 oldu ve AB ortalamasının yüzde 28 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 131 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 40 ile Arnavutluk olarak kayıtlara geçti.

Türkiye bu alanda 37 ülke arasında 28’inci sırada yer aldı.

DÖVİZ SAHİBİNE UCUZ

Eurostat verilerinde ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücü, fiyat düzeyi endeksi olarak belirtiliyor. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “pahalı”, 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre “ucuz” olarak ifade ediliyor.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2020 yılı geçici sonuçlarına göre 32 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye'de 32 avro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

dovizle-maas-alana-ulkede-hayat-guzel-890528-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol