birgün

28° AÇIK

BİRGÜN EGE 20.06.2021 14:35

Down sendromlu oğlu için her gün pedal çevirdi

Down sendromlu oğlu Utku Çağdaş’ın küçük yaşlarda bisiklete bindiğinde mutlu olduğunu fark etmesiyle, yaklaşık 18 yıldır oğlu için Milas sokaklarında binlerce kilometre pedal çevirdi.

Down sendromlu oğlu için her gün pedal çevirdi

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Milas’ta yaşayan Cengiz Uçar(56), down sendromlu oğlu Utku Çağdaş’ın küçük yaşlarda bisiklete bindiğinde mutlu olduğunu fark etmesiyle, yaklaşık 18 yıldır oğlu için Milas sokaklarında binlerce kilometre pedal çevirdi. Down sendromlu olarak dünyaya gelen, şimdi 19 yaşında olan oğlu Utku Çağdaş’ın; 1,5 yaşlarında bisiklete bindiğinde çok mutlu olduğunu fark eden fedakâr baba, bir bisiklet satın alarak ilçe sokaklarında oğlunu gezdirmeye başladı. Her gün yaklaşık 3 saatini, oğluyla birlikte pedal çevirerek geçiren baba, şimdiye kadar Milas sokaklarında binlerce kilometre yol yaptığını açıkladı.

Baba Cengiz Uçar, Milas’taki özel bir Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından, Babalar Günü nedeniyle bu özverili davranışından dolayı ‘Yılın Babası’ olarak seçmeye karar verdi. Kurumda görev yapan personelin aralarında topladığı parayla Uçar ailesinin 20 yıldır kullandığı bisiklet yenisiyle değiştirildi. Down Sendromlu oğlunu, 1,5 yaşından bu yana önce bisiklet sepetinde, ardından da kendi imkânlarıyla yaptığı oturma düzeneğinde gezdiren Uçar, oğlunun mutluluğunun kendi mutluluk kaynağı olduğunu söyledi. Kurum yetkilileri, babaya ayrıca bir plaket verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol