birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Dr. Ateş'ten Strep A açıklaması: Hangi durumlarda hastaneye başvurulması gerekiyor?

Doç. Dr. İhsan Ateş, Avrupa'da çocuklarda yayılan ve Türkiye'de de görülen 'Strep A' bakterisiyle ilgili, "Hastada ani yükselen bir ateş ve ateşe tedaviyle cevap alınamıyorsa; şiddetli boğaz ağrısı, nefes darlığı, solunum kaslarını kullanması ya da dudakta ve yüzde morarma, çocuklarda sıklıkla nöbet tarzı bulgular olabilir, bilinç değişikliği olabilir. Beslenmede ve emme de azalma olabilir. Yetişkinlerde yine solunumla ilgili problemler ve yüksek ateşe tedaviyle cevap alınamama gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna mutlaka başvurmak gerekir" açıklaması yaptı.

GÜNCEL 04.02.2023 11:29
Dr. Ateş'ten Strep A açıklaması: Hangi durumlarda hastaneye başvurulması gerekiyor? Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Halk arasında “Beta” olarak bilinen A Grubu Beta-Hemolitik Streptokoklar (Strep A), İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde artış gösteriyor. 2022 yılının Eylül ayından itibaren İngiltere’de yaşayan 30 çocuk, Strep A hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye’nin de içinde olduğu bazı ülkelerde de çocuk ölümlerine neden olan Strep A, vücutta burun, boğaz ve ciltte yaşayan bakteriler olarak biliniyor.

Strep A bakterisinin ani ateş, boğaz ağrısı, boyunda bulunan lenf bezlerinde büyüme ve ağrı; daha ciddi vakalarda ise solunum sıkıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kusma ve karın ağrısı gibi belirtileri olduğunu ifade eden Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi ve İç Hastalıkları Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. İhsan Ateş, hangi durumlarda hastaneye başvurulması gerektiğini, nasıl tespit edildiğini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

HANGİ DURUMLARDA HASTANEYE BAŞVURULMALI?

Burun Akıntısı, hapşırma ve soğuk algınlığı gibi belirtilerin ön planda olması durumunda Strep A’nın düşük ihtimalle saptanabildiğini belirten Ateş, “Bu daha çok gribal enfeksiyonlara, influenza’ya (grip) bağlı bir enfeksiyon durumu olabilir ama hastada ani yükselen bir ateş ve ateşe tedaviyle cevap alınamıyorsa; şiddetli boğaz ağrısı, nefes darlığı, solunum kaslarını kullanması ya da dudakta ve yüzde morarma, çocuklarda sıklıkla nöbet tarzı bulgular olabilir, bilinç değişikliği olabilir. Beslenmede ve emme de azalma olabilir. Yetişkinlerde yine solunumla ilgili problemler ve yüksek ateşe tedaviyle cevap alınamama gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna mutlaka başvurmak gerekir” diye konuştu.

Ateş, Strep A’nın rutin olarak hızlı antijen test kitiyle saptandığını kaydetti. Strep A’nın aynı zamanda PCR testiyle de tespit edildiğini belirten Ateş, son dönemde dörtlü tarama test kitiyle de artık Strep A’nın hızlı bir şekilde saptanabildiğine dikkati çekti.

"TÜRKİYE'DE ÇOK DÜŞÜK VE ÇOK CİDDİ ANLAMDA DA BU ORAN ARTMAZ"

Eylül 2022 tarihinden itibaren İngiltere, İrlanda, Fransa, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bunun yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda gibi diğer dünya ülkelerinde de Strep A’nın sıklıkla görülmeye başlandığını dile getiren Ateş, şöyle devam etti:

“İngiltere'de ciddi boyutlara ulaşan vakalar oldu, ölümler görülmeye başlandı. Türkiye'de bu oran çok düşük ve çok ciddi anlamda da bu oranın artacağını düşünmüyoruz. Çünkü bu enfeksiyon kısa süre içerisinde antibiyoterapiye cevap verebilen bir durum. Sadece gecikmiş vakalarda ya da ciddi bağışıklık sistemi zafiyeti olan hastalarda erişkinlerde ise ciddi eşlik eden hastalıkları ve ileri yaş olan vakalarda bu durumla karşılaşabiliyoruz ama bu durumun çok ciddi boyutlara ulaşmayacağını düşünüyoruz."

Uzmanların koronavirüs gibi viral hastalıklarda Strep A’nın artış gösterdiği uyarılarına da değinen Ateş, bu durumun sadece koronavirüse özgü olmadığını ve Strep A’nın bütün viral enfeksiyonlara yatkınlığından kaynaklı artış gösterebileceğini ekledi.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun