birgün

22° AÇIK

DSİ’nin HES inadı doğal sit alanı tanımıyor

ÇEVRE 02.04.2022 10:08
DSİ’nin HES inadı doğal sit alanı tanımıyor
Abone Ol google-news

Dilan ŞAHİNBAŞ

Devlet Su İşleri’nin (DSİ), derelerin kurumasına neden olan, bölgede ekolojik yıkıma neden hidroelektrik santral (HES) ısrarı sürüyor. Çeşitli nedenlerle yapılmayan ancak projelendirilen 9 HES projesi DSİ tarafından yeniden ihale edildi.

İhale edilen HES’ler şu şekilde:

• Artvin Borçka: Uğur 1-2 HES

• Bingöl Karlıova: Alatepe Regülatörü ve HES

• Şırnak Uludere: Sekerek Regülatörü ve HES

• Gümüşhane Torul: Torul Regülatörü ve HES

• Bitlis Tatvan: Gopduroğlu Regülatörü ve HES

• Artvin Yusufeli: Demirdöven Regülatörü ve HES

• Giresun Tirebolu: Yiğit Regülatörü ve HES

• Bitlis Tatvan: Şahin Güzeldere Regülatörü ve HES

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğal sit alanı olmasından dolayı mahkeme tarafından iptal edilen Demirdöven Regülatörü ve HES projesinin tekrar ihaleye çıkmasına mahalle muhtarı tepki gösterdi.

Altıparmak köyü Muhtarı Yaşar Orhan Tekin, “Bugün köylü evinde bir pencere değişimi yapmak istediğinde dahi kuruldan izin alarak proje çizdirmesi gerekiyor. Bunlar şimdi gelip doğal sit alanı içerisinde HES mi yapacaklar, bunu vatandaşa nasıl izah edecekler? Biz bölgemizde HES yapılmasına karşıyız. Daha önce başlattığımız hukuki süreç vardı, iptal edilmişti o zaman bu proje. Şimdi yine önümüze getirdiler. Biz yine mücadele edeceğiz. Bu bölgede HED yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol