birgün

29° AZ BULUTLU

DSÖ açıkladı: Avrupa ve ABD'de çocuklarda görülen gizemli hastalıkta ilk can kaybı

DSÖ, İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. DSÖ gizemli hastalık nedeniyle gerçekleşen ölümün hangi ülkeden olduğuna dair bilgi paylaşmadı. Vakaların tespit edildiği ülkelerin çocuklarda hepatit vakaları üzerine daha da yoğunlaştığı kaydedildi.

SAĞLIK 24.04.2022 13:19
DSÖ açıkladı: Avrupa ve ABD'de çocuklarda görülen gizemli hastalıkta ilk can kaybı
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu.

İngiltere başta olmak üzere Danimarka, İrlanda, Hollanda, İspanya ve ABD'de geçen hafta karaciğer iltihabı olarak da bilinen hepatit vakaları tespit edildi.

Sağlık yetkilileri, Avrupa ülkeleri ile ABD'de çocuklarda tespit edilen nedeni açıklanamayan hepatit vakalarını araştırdıklarını duyurdu.

DSÖ ise dün yaptığı açıklamada şimdiye kadar farklı ülkelerden 169'dan fazla nedeni bilinmeyen 'hepatit' vakası bildirildiğini duyurdu.

Sağlık örgütünün açıklamasında hastalık tespit edilenlerin en küçüğünün 1 aylık bir bebek ve en büyüğünün ise 16 yaşında olduğunu kaydetti. Ayrıca bu vakalardan 17'sine karaciğer nakli gerektiği belirtildi.

DSÖ gizemli hastalık nedeniyle gerçekleşen ölümün hangi ülkeden olduğuna dair bilgi paylaşmadı.

Vakaların tespit edildiği ülkelerin çocuklarda hepatit vakaları üzerine daha da yoğunlaştığı kaydedildi.

İlk vakanın tespit edildiği İngiltere'de 114 çocuk hastalandı.

Bilim insanları hastalığın nedenlerini araştırırken insanlarda yaygın olan adenovirüsler üzerinde duruyor.

Adenovirüsler, genellikle soğuk algınlığı, kusma ve ishal gibi bir dizi yaygın hastalığa neden olan bir tür virüs.

Gizemli hepatit vakaları

DSÖ, 16 Nisan'daki yazılı açıklamasında, İngiltere'de 74 çocukta sebebi belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Dün yapılan açıklamada vakaların 11 ülkeye yayıldığı ve en az 169'a yükseldiği belirtildi.

Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin görüldüğü, bazı vakaların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edildiği bildirildi.

Vakalardan birinin hepatit taşıyan biri veya birkaç kişiyle teması nedeniyle oluştuğu, diğer vakaların virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedildi.

Hastalığın "gizemli" veya "nedeni belirsiz" olarak tanımlanması, akıllara Covid-19 virüsünü getirirken yeni bir "küresel salgın" ihtimalini gündeme taşıdı.

Covid-19, henüz adı konulmadan önce "gizemli bir akciğer rahatsızlığı" olarak tanımlanıyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol