birgün

28° AÇIK

DÜNYA 02.07.2021 00:57

DSÖ: Avrupa'da Covid-19 vakaları geçen hafta yüzde 10 arttı

Avrupa'da koronavirüs vakalarının geçen hafta yüzde 10 arttığı bildirildi. DSÖ Avrupa Direktörü Kluge, Delta varyantının birçok yerde hızla artmasının vaka artışlarında etkili olduğunu kaydetti.

DSÖ: Avrupa'da Covid-19 vakaları geçen hafta yüzde 10 arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge; kısıtlamaların gevşetilmesi, seyahatlerin artması, kalabalıkların bir araya gelmesi nedeniyle kıtada Covid-19 vakalarının geçen hafta yüzde 10 arttığını söyledi.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Hans Kluge, "Disiplini olmaya devam etmezsek, Avrupa bölgesinde yeni bir dalga yaşanacak" dedi.

Kluge, ilk olarak Hindistan'da tespit edilen Delta varyantının birçok yerde hızla artmasının vaka artışlarında etkili olduğunu kaydetti.

Kluge, 53 ülkeden oluşan ve birçok Orta Asya ülkesini de kapsayan Avrupa bölgesinde de aynı dönemlerde Delta varyantının baskın hale gelebileceğini vurguladı.

Aşı programının virüse karşı gerekli korumayı sağlayacak düzeyde ilerlemediğini belirten Kluge, Avrupa bölgesinde aşılama oranının genel nüfus içinde yüzde 24 olduğunu, yaşlıların yüzde 50'si ile sağlık çalışanlarının yüzde 40'ının hala aşılanmadığını söyledi.

Kluge, toplumsal bağışıklığın sağlanması için ise yetişkin nüfusun yüzde 80'inin aşılanması gerektiğini vurguladı.

Mevcut aşıların Delta varyantına karşı da koruma sağladığı, korumanın yüksek düzeyde olması için iki doz aşı olmak gerektiği belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol