birgün

18° AÇIK

DSÖ'den Afrika uyarısı: Covid-19 vakaları bilinenden 7 kat fazla olabilir

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, Afrika kıtasında rapor edilen Covid-19 vakalarının rapor edilenden 7 kat fazla olabileceğini söyledi.

DÜNYA 10.02.2022 16:53
DSÖ'den Afrika uyarısı: Covid-19 vakaları bilinenden 7 kat fazla olabilir
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarının rapor edilenden 7 kat fazla olabileceğini belirtti.

DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, haftalık basın toplantısında, Afrika ülkelerindeki gözlem sisteminin ve test kapasitesinin yetersiz olduğuna dikkati çekti.

Moeti, yaklaşık 11 milyon vakanın bildirildiği kıtada bu rakamın gerçekte 7 kat fazla ve 240 bin ölüm vakasının ise gerçekte 2-3 kat fazla olabileceğini söyledi.

Moeti, 14 Şubat'ın kıtada salgının ikinci yılı olduğunu, mevcut trendin sürmesi halinde "tünelin ucundaki ışığın" görülebileceğini ifade etti.

'AFRİKALILARIN YÜZDE 85'İ TEK DOZ AŞI OLAMADI'

Covid-19'un önlenmesinde aşının önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Moeti, bazı ülkeler 3. doz aşıları yapıyor olsa da Afrikalıların yüzde 85'inin halen tek doz aşı dahi olmadığını belirtti.

Daha önce Science dergisinde yayımlanan bir makalede, kıtadaki 33 ülkede yürütülen ve genom izleme yöntemiyle yapılan çalışmada, 8 bin 476 genomun izi sürülerek salgının kıtada bilinenden daha fazla tahribata yol açtığı anlaşılmıştı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol