birgün

11° KAPALI

DSÖ'den Hindistan menşeli 4 ilaç için uyarı: 66 çocuk yaşamını yitirdi

Dünya Sağlık Örgütü, Gambiya'da tespit edilen böbrek yetmezliği salgını ve 66 çocuğun ölümünün ardından Hindistan menşeli 4 şuruba karşı uyarı yaptı.

DÜNYA 06.10.2022 07:59
DSÖ'den Hindistan menşeli 4 ilaç için uyarı: 66 çocuk yaşamını yitirdi Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gambiya'da tespit edilen böbrek yetmezliği salgını ve 66 çocuğun ölümüyle potansiyel olarak bağlantılı olan Hindistan menşeli 4 ilaç için tıbbi ürün uyarısı yaptı.

Reuters'ta yer alan habere göre; DSÖ'den yapılan açıklamada, "4 ilaç, Hindistan'da Maiden Pharmaceuticals Limited tarafından üretilen öksürük ve soğuk algınlığı şurubu. DSÖ, Hindistan'daki şirket ve düzenleyici makamlarla daha fazla araştırma yürütüyor" ifadeleri kullanıldı.

DSÖ, ilaçların şimdiye kadar yalnızca Gambiya'da tespit edilmesine rağmen, ülkenin dışına da dağıtılmış olabileceği konusunda uyardı.

DSÖ ayrıca tüm ülkeleri hastalara daha fazla zarar vermemek için bu ürünleri tespit etmeye ve dolaşımdan çıkarmaya çağırdı.

Ülkede, geçen ay çok sayıda çocuğun, yerel olarak satılan bir parasetamol şurubunu kullandıktan 3-5 gün sonra hayatlarını kaybettiği iddia edilmişti.

Hükümet, böbrek yetmezliği salgınıyla ilgili devam eden soruşturma kapsamında, olası nedenlerin, koli basili bakterileri ve parasetamol şurubundan kaynaklanan toksisite olduğu sonucuna varmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol