birgün

6° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 21.12.2020 19:45

DSÖ'den yeni koronavirüs mutasyonuna ilişkin açıklama

DSÖ, koronavirüsün daha hızlı yayılan türünün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını açıkladı.

DSÖ'den yeni koronavirüs mutasyonuna ilişkin açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) daha hızlı yayılan türünün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını bildirdi.

DSÖ internet sitesinden mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, virüs mutasyonunun beklenen bir gelişme olduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Geçtiğimiz birkaç gün içinde, Güney Afrika ve Birleşik Krallık'ta COVID-19 virüsünün yeni varyantlarına dair raporlar var. Virüsler zamanla mutasyona uğrar; bu doğal ve beklenen bir şey. DSÖ, bu genetik değişikliklerin virüsün nasıl davrandığını nasıl etkilediğini anlamak için bilim insanlarıyla birlikte çalışıyor.

Birleşik Krallık, bu yeni varyantın daha kolay bulaştığını bildirdi, ancak şimdiye kadar ciddi hastalık veya ölüme neden olma olasılığının daha yüksek olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Sonuç olarak, tüm SARS-CoV-2 virüslerinin bulaşmasını elimizden geldiğince çabuk bastırmamız gerekiyor."

DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise, İngiltere, yeni tip koronavirüsün daha fazla yayılan türünün aşıları etkilemediğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

İngiltere'de Covid-19'un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından, Başbakan Boris Johnson ve bir grup bilim insanı, yaptıkları açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün, yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurmuştu.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da mutasyona uğramış yeni koronavirüsün kontrolden çıktığını açıklamıştı.

Mutasyona uğrayan virüsün, İngiltere'den sonra Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'da da görülmesi üzerine, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke İngiltere'den ve bu ülkelerden uçuşları durdurmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol