birgün

31° AÇIK

SAĞLIK 17.06.2021 16:48

DSÖ: Her 100 ölümden 1'i intihar kaynaklı

DSÖ: Her 100 ölümden 1'i intihar kaynaklı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), “100 ölümden birinin intihar kaynaklı olduğunu" belirterek, “Covid-19 döneminde, iş kayıpları, finansal stres, sosyal izolasyon gibi sebeplerden ötürü intiharları önleme konusunda daha dikkatli olma” çağrısı yaptı.

DSÖ, “Her yıl intihar sonucu HIV, sıtma, meme kanseri, savaş ve cinayetten daha fazla insan öldüğünü, her 100 ölümden birinin intihar olduğunu” bildirdi. Doktor Alexandra Fleischmann, “Kapsamlı bir ulusal intihar önleme stratejisinin tüm hükümetler için nihai hedef olmasını” istedi.

“GENÇLERDE, DÖRDÜNCÜ ÖLÜM NEDENİ”

DSÖ, intiharın, “15-29 yaş arası gençler arasında trafik kazası, tüberküloz ve kişilerarası şiddetten sonra dördüncü önde gelen ölüm nedeni” olduğunu belirtti ve şu önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi:

-Tehlikeli ilaç ve ateşli silahlar gibi intihar araçlarına erişimi sınırlamak,

-Medyayı, intihar bildirilerini sorumlu bir şekilde yapması için eğitmek,

-Ergenlerde sosyo-duygusal yaşam becerilerinin geliştirilmesi,

-İntihar düşüncesi olanların erken teşhisi, değerlendirilmesi, yönetimi ve takibi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol