birgün

13° AZ BULUTLU

DSÖ: Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs salgını hakkında yaptığı açıklamada, "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz, fakat orada değiliz" dedi. "Daha hızlı koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz" diyen Ghebreyesus, "Bu fırsatı şimdi değerlendirmezsek daha fazla varyant, ölüm ve belirsizlik risklerine yol açarız" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 14.09.2022 18:01
DSÖ: Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını nedeniyle haftalık can kayıplarının Mart 2020'den bu yana en düşük seviyeye geldiğini duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 ve maymun çiçeği salgınlarını değerlendirdi.

Ghebreyesus, geçen hafta Covid-19 nedeniyle meydana gelen küresel can kayıplarının Mart 2020'den bu yana en düşük seviyede olduğunu vurgulayarak, "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz, fakat orada değiliz" dedi.

"FIRSATI DEĞERLENDİRMELİYİZ"

Covid-19 ile mücadelede bitiş çizgisine gelindiği görüşünü belirten Ghebreyesus, "Bu durumda yapacağımız en kötü şey durmaktır. Daha hızlı koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı şimdi değerlendirmezsek daha fazla varyant, ölüm ve belirsizlik risklerine yol açarız" diye konuştu.

Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere risk grubu altındaki vatandaşların tamamını aşılama ve nüfuslarının yüzde 70'ni aşılama hedefini tutturma çağrısını yineledi.

Covid-19 ile birlikte maymun çiçeği salgınında da küresel oranda düşüşün sürdüğünü belirten Ghebreyesus, "Tıpkı Covid-19'da olduğu gibi maymun çiçeğiyle mücadelede de rahata alışmamak ve gardımızı düşürmemek gerekir. Tüm ülkeler ve topluluklar, şimdiye kadar yaptıklarını yapmayı sürdürmelidir" açıklamasında bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun