birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 26.02.2020 17:39

DSÖ ve DTÖ'den koronavirüse karşı 'koronavirüs' çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Turizm Örgütü, koronavirüs salgınına karşı ülkelere "sorumluluk ve koordinasyon" çağrısı yaptı

DSÖ ve DTÖ'den koronavirüse karşı 'koronavirüs' çağrısı

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı iki kurum olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Turizm Örgütünün (DTÖ) yaptığı ortak açıklamada, koronavirüse karşı DSÖ'nün 'hiçbir seyahat veya ticaret kısıtlaması tavsiyesinde bulunmadığı' vurgulandı.

Açıklamada, koronavirüs ile bağlantılı ülkelerin aldığı önlemlerin 'uluslararası seyahate ve ticarete gereksiz müdahaleleri en aza indirecek düzeyde olması için' ilgili ülkelerle yakın iş birliği içinde çalışıldığı kaydedildi.

Turizm sektörünün her şeyden önce insan sağlığı ve refahını düşündüğü belirtilen açıklamada, kornavirüse karşı alınacak önlemlerde turizm sektörünün etkili bir şekilde katkı sağlayabilmesini garanti etmek için 'uluslararası iş birliğinin hayati öneme sahip olduğu' ifade edildi.

Açıklamada, 'Seyahat kısıtlamaları koymak, uluslararası trafiğe gereksiz müdahaleyi teşvik edebilir ve turizm sektörünü olumsuz etkileyebilir.' uyarısında bulunuldu.

Turizm sektörünün koronavirüse vereceği cevabın, DSÖ'nün tavsiyelerine uyumlu olması gerektiği vurgulanan açıklamada, önlemlerin 'ölçülü, kamu sağlığı tehdidiyle orantılı ve yerel bir risk esasına dayanması gerektiği' ifade edildi.

DSÖ'nün 30 Ocak'ta yapılan açıklamasında, kornavirüsten dolayı uluslararası öneme sahip kamu sağlığı için acil durum ilan edildiği ve bir dizi tavsiyelerde bulunulduğu hatırlatılarak, bu virüsle ilgili bilimsel bilgilere en hızlı şekilde erişmek, virüsün yayılmasını izlemek ve önlemler konusunda tavsiyelerde bulunmak için hükümetler ve uluslararası toplumla yakın iş birliğinde çalışıldığı kaydedildi.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız