birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Dubai'den Ramazan'da alkol kararı

Dubai'de önceden Ramazan’da gün içerisinde alkol tüketimi yasakken, yayınlanan bir kararla, gün boyunca alkol satışı ve tüketimi serbest kaldı.

DÜNYA 23.06.2016 20:34
Dubai'den Ramazan'da alkol kararı
Abone Ol google-news

Dubai, Ramazan ayında alkol yasağını hafifletti. Önceden Ramazan’da gün içerisinde alkol tüketimi yasakken, yayınlanan bir kararla, gün boyunca alkol satışı ve tüketimi serbest kaldı.Gün içerisinde içki satışının ve tüketiminin serbest bırakılmasının amacı turizm gelirlerinin arttırılması. Bu karar öncesinde Ramazan döneminde alkol atışı sadece geceleri gerçekleşirken şimdi gün içerisinde de talep olduğu sürece satış yapılabilecek.

Odatv'de yer alan habere göre, Dubai Turizm ve Ticari Pazarlama Ofisi; bar ve otel yöneticilerine durumu açıklayan bir bildiri gönderdi. Bildiride otellerin Ramazan boyunca saat sınırlaması olmadan alkol satışı yapabilecekleri açıklandı. Dubai Turizm ve Ticari Pazarlama Ofisi konuta ilişkin yaptığı açıklamada, “süregelen bir biçimde seçkin ziyaretçilerin deneyimleri uygulamamızın hedefinde olmakla birlikte Dubai’nin birinci sınıf bir turizm bölgesi olmasıyla da ilgili olarak müşteri istekleri doğrultusunda alkol sınırlaması yeniden düzenlenmiştir” denildi. Departman aynı zamanda turistlerin Ramazan boyunca kurallara saygılı davranmasını da istedi. “Kültürel hassasiyetler ”den bahseden ve Ramazan boyunca 1 milyon civarında turistin şehre geldiğini açıklayan turizm ofisi, bütün turistlerden Ramazan’a ve kurallara karşı saygılı olmalarını beklediklerini belirtti. Dubai’nin yabancı turistlerce tercih edilme nedenlerinin en önemlisi, diğer Arap ülkelerinde alkol tüketiminin ve satışının yasak olması. Dubai’nin alkolden kazancı ise yüksek vergi oranlarından kaynaklanıyor. Ülkede alkollü içkiden alınan vergi yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişiyor.


2014’te yapılan bir araştırmaya göre Birleşik Arap Emirlikleri’nde 67.2 milyon litre bira ve 20 milyon litre distile (alkol oranı yüksek) içki tüketildi. 2019’da ise bu rakamın 91.2 milyon litre bira ve 27 milyon litre distile içkiye yükselmesi bekleniyor.

Dubai her ne kadar içki tüketimini serbest bırakmış olsa da bu konudaki kurallar hala çok sert. Bir kişinin evinde dahi alkollü içki üretmesi ve bunun ticaretini yapması için kendisine hükümet tarafından ruhsat verilmiş olması gerekiyor. Öte yandan kamuya açık alanlarda alkol almak ve ulu orta sarhoş olmak suç sayılıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun