birgün

15° SİSLİ

GÜNCEL 28.09.2020 12:35

Düğüne katılan aileden yaklaşık 20 kişi koronavirüse yakalandı, 2’si hayatını kaybetti

Ordu'da katıldıkları düğünden sonra koronavirüs belirtileri göstermeye başlayan aileden yaklaşık 20 kişinin test sonucu pozitif çıktı, 2 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Aile “Toplumu bir araya getirmekten uzak durmalıyız” dedi.

Düğüne katılan aileden yaklaşık 20 kişi koronavirüse yakalandı, 2’si hayatını kaybetti

Ordu'nun Ünye ilçesinde, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve tedavi gördükleri hastanede 9 gün arayla hayatını kaybeden Halis ve Hasan Sarı kardeşlerin aile bireyleri, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının önemine vurgu yaptı. Hastalık sürecini anlatan aile bireyleri, “Toplumu bir araya getirmekten uzak durmalıyız” mesajını verdi.

AA’da yer alan habere göre, Çatak Mahallesi'nde yaşayan Sarı ailesinin fertlerinde, 8 Ağustos'ta gerçekleştirdikleri düğün töreni sonrası Covid-19 belirtileri görülmeye başlandı.

Bunun üzerine farklı zamanlarda test yaptıran Sarı ailesinden yaklaşık 20 kişiye, Covid-19 pozitif tanısı kondu. Bu kişiler tedavi için gerekli ilaçları verilerek evlerinde izole edildi. 88 yaşındaki Halis Sarı, durumunun ağırlaşması üzerine götürüldüğü Ünye Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Ardından başka bir rahatsızlığı nedeniyle hastaneye giden Sarı'nın 80 yaşındaki kardeşi Hasan Sarı'nın da yapılan test sonucunda Covid-19'a yakalandığı anlaşıldı.

Ünye Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Hasan Sarı 12 Eylül'de, Halis Sarı ise 21 Eylül'de yaşam mücadelesini kaybetti. İki kardeşin cenazeleri, Çatak Mahallesi'ndeki aile mezarlığında yan yana defnedildi.

dugune-katilan-aileden-yaklasik-20-kisi-koronaviruse-yakalandi-2-si-hayatini-kaybetti-toplumu-bir-araya-getirmekten-uzak-durmaliyiz-786103-1.

KATILDIKLARI DÜĞÜNÜN ARDINDAN BELİRTİ GÖSTERMEYE BAŞLADILAR

5 çocuk babası Halis Sarı'nın oğlu Mehmet Sarı, katıldıkları düğünün ardından aileden 20 kişinin hastalık belirtileri göstermeye başladığını söyledi.

Her birinin ayrı yerlerde karantinada kaldıklarını belirten Sarı, 28 Ağustos'ta hastaneye yatırılan babasının 24 gün hastanede kaldığını ve 21 Eylül'de yaşamını yitirdiğini ifade etti. Sarı, babasının hastaneye başvurusundan 5 gün sonra, düğüne katılmayan ancak bir arada oldukları amcasının testinin pozitif çıktığını kaydederek, "Hasan amcam 14 gün hastanede yattı. Hastalık çok hızlı seyretti. Hastalık ailede herkese geçti. Çocuklarımıza da bulaştı. Düğünde damada bulaştı, gelin negatif çıktı" dedi.

dugune-katilan-aileden-yaklasik-20-kisi-koronaviruse-yakalandi-2-si-hayatini-kaybetti-toplumu-bir-araya-getirmekten-uzak-durmaliyiz-786102-1.

‘BİRİNE BULAŞTI, FARK EDİLEMEDEN DİĞERLERİMİZE YAYILDI’

Maske, sosyal mesafe ve temizlik uyarılara uyduklarını savunan Sarı, katıldıkları düğünde virüsün kendilerine bulaştığını söyledi. Sarı, "Birine bulaştı, fark edilemeden diğerlerimize yayıldı. Bu hastalığın köyü kenti yok. Bir tarafa girdiği zaman her yere geçiyor. Mahallemizde şu anda yine hastalarımız var" diye konuştu.

Cenazelerini de koronavirüs nedeniyle tedbir amacıyla duyurmadıklarına işaret eden Sarı, insanların bu tür günlerde dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Sarı, "Toplumu bir araya getirmekten uzak durmalıyız, halkın sağlığı için dikkat etmeliyiz. Bu hastalığı beraber atlatacağız, beraber kovacağız. 1-2 kişinin gayreti ile olmaz bu iş. Hep beraber tek vücut olup bu hastalığı yenmemiz gerekiyor" dedi.

dugune-katilan-aileden-yaklasik-20-kisi-koronaviruse-yakalandi-2-si-hayatini-kaybetti-toplumu-bir-araya-getirmekten-uzak-durmaliyiz-786104-1.

‘İKİ BÜYÜĞÜMÜZÜ BİRER HAFTA ARAYLA ÜST ÜSTE KAYBETTİM’

Hasan Sarı'nın 7 çocuğundan biri olan Hüsne Sarı ise hem babasını hem de amcasını kaybetmenin acısını yaşadığını dile getirdi.

Eşinin ailesinin üst katında oturduklarını aktaran Sarı, "Ben 4 gün çok ağır hasta oldum, 14 gün de evde karantina altındaydık, iyileştim. Çok zor ve acı, iki büyüğümüzü birer hafta arayla üst üste kaybettim" ifadesini kullandı. Sarı, maske kullanımına özen gösterilmesi ve kalabalık ortamlardan uzak durulması uyarısında bulundu.

‘SEN DE MASKENİ TAKMADAN SOKAKTA GEZERSEN NASIL ÖNÜNE GEÇİLECEK?’

Halis ve Hasan Sarı'nın 67 yaşındaki kardeşi İsmail Sarı, maske kullanımına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine işaret etti. Herkesin uyarı beklemeden kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Sarı, şunları kaydetti:

"Bir doktor, bir hemşire ne yapsın, bizim sağlığımız için çalışıyor. Sen de maskeni takmadan sokakta gezersen nasıl önüne geçilecek? Herkes üzerine düşeni yapacak. Biz iki acıyı üst üste yaşadık. Biz hep beraberdik, gittiğimiz yere beraber giderdik, şimdi ayrıldık. Kurallara uyarak inşallah bu hastalığı yeneceğiz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız