birgün

9° AÇIK

Düğününde Putin ile dans eden eski Avusturyalı bakan, Rus petrol devine yönetim kurulu üyesi oldu

2018’deki düğününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dans ederek gündeme gelen Eski Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Rus petrol devi Rosneft’in yönetim kurulu üyesi olarak atandı.

DÜNYA 03.06.2021 16:13
Düğününde Putin ile dans eden eski Avusturyalı bakan, Rus petrol devine yönetim kurulu üyesi oldu
Abone Ol google-news

Düğününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dans eden Avusturya’nın eski Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Rus petrol devi Rosneft'in yönetim kurulu üyesi oldu.

Kneissl, Ağustos 2018'de gerçekleşen düğün töreninde yaşadıklarını dünyayla paylaşmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı düğünü ‘tam bir şölen’ olarak tanımlamıştı. Paylaşılan fotoğraflar, o dönem dünya siyasetinde en fazla tartışılan konulardan biri olmuştu.

Kneissl, Putin’le dans ettikten sonra öne eğilerek selam vermiş, bu hareketiyle de eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Bu eleştirileri de yanıtsız bırakmayan Kneissl, “Baloya gittiyseniz en sonunda bunun yapıldığını görmüşsünüzdür. Rus lider benden önce eğildi, sonra da ben de ona eğilerek karşılık verdim” sözleriyle kendisini savunmuştu. Bakan Kneissl, ‘görgü kuralları gereği’ yaptığı bu jest dışında kimsenin önünde eğilmeyecek bir insan olduğunu iddia etmişti.

3 YIL SONRA YENİDEN GÜNDEMDE

Bu çok tartışılan düğünden neredeyse üç yıl sonra ise oldukça ilginç bir gelişme yaşandı. Karin Kneissl, Rusya'nın devlet kontrolündeki petrol devi şirketi Rosneft’e yönetim kurulu üyesi seçildi.

Kneissl, 2019'da bakanlık görevi sona erdikten ve hükümetten ayrıldıktan sonra, 2020 yılında Rusya’nın devlet destekli sitesi Russia Today’de köşe yazarı olmuştu. Bu yazarlık görevinden sonra Kneissl, 2021'in Mart ayında adaylığını koyduğu Rosneft’in yıllık genel kurul toplantısında şirkete katıldığını duyurdu.

dugununde-putin-ile-dans-eden-eski-avustralyali-bakan-rus-petrol-devine-yonetim-kurulu-uyesi-oldu-883591-1.

Kneissl, yaptığı açıklamada, “Şirkete bağımsız bir yönetici olarak görev yapacağım” ifadesini kullanırken The Guardian'da yer alan habere göre, şirkette artık bir yönetim kurulu üyesi olarak çalışıyor.

56 yaşındaki Kneissl, söz konusu düğününden kısa bir süre sonra boşanmış ve eski eşinin kendisine şiddet uyguladığını söylemişti.

SCHRÖDER DE BENZERİNİ YAŞADI

Şu an için Kneissl'in şirketten ne kadar maaş alacağı açıklanmadı. Öte yandan, görev yaptığı süre boyunca Putin ile olan dostluğu dikkat çeken Almanya'nın eski Başbakanı Gerhard Schröder de aynı benzer bir sürecin aktörü olmuştu.

Kuzey Akımı boru hattı (Almanya ve Rusya arasındaki doğalgaz taşıma hattı) projesinin destekçisi olan Schröder, yaklaşık dört yıldır Rosneft'in yönetim kurulu üyesi ve başkanı olarak çalışıyor. Şirketten verilen bilgiye göre eski başbakan yıllık 600 bin dolar maaş alıyor.

Görevden alındıktan çok kısa bir süre Gazprom'un hissedarlar komitesinin de başına geçen Schröder, bu tarihten beri Gazprom ve Rosneft'te birçok önemli pozisyonda görev yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun