birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Duma, Putin’in önerdiği başbakan adayını onayladı

Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yöneltilen Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişuhin’in başbakan olması önerisi parlamentonun alt kanadı Duma tarafından kabul edildi

DÜNYA 16.01.2020 15:39
Duma, Putin’in önerdiği başbakan adayını onayladı
Abone Ol google-news

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yöneltilen Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişuhin’in başbakan olması önerisini kabul etti.

Duma’da yapılan oylamada Mişuhin’in adaylığı oybirliği ile kabul edildi. Milletvekillerinin 383’ü olumlu yönde oy verirken, 41’i çekimser kaldı, adaylığı desteklemeyen milletvekili ise olmadı.

Daha önce kabinede yeni yüzlerin bakan olarak görülebileceği mesajını veren Mişuhin, Duma’da yaptığı konuşmada başlıca hedeflerinden bazılarını sıraladı.

Rusya’nın makro-ekonomik istikrarını muhafaza edeceğini belirten Mişuhin, enflasyonu yüzde 4 seviyesinde tutacağı ve ulusal projeler üzerinde çalışacağı vaadinde bulundu.

Mişuhin ayrıca Putin’in üzerinde durduğu ekonomik gelişim programının hızlandırılması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Dmitriy Medvedev’in istifasının ardından, Putin, Mişuhin’i başbakan olarak önermişti.

Medvedev’e ise Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcılığı görevi önerilmişti.

NE OLMUŞTU?

Dün Moskova'da milletvekillerine geleneksel yıllık konuşmasını yapan Putin, Kremlin Sarayı'nda akşamüstü Başbakan Dmitry Medvedev'le bir araya gelmişti. Başbakan Medvedev hükümetinin istifasını sunmuş, Putin yeni bir kabine oluşturulması kararını vermişti.

Rusya lideri Putin, Medvedev'den boşalan başbakanlık görevine Federal Vergi Servisi Başkanı Mihail Mişustin'i (53) önerdi. Putin adaylık teklifini onay için Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'ya sunmuştu

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun