birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EKONOMİ 30.07.2020 10:14

Dün akşam 7 seviyesini aşan Dolar/TL kurunda son durum ne?

Dolar/TL kurunda yaşanan yükseliş devam ediyor. Uzun süre 6,85 civarına demir atan dolar/TL kuru, dün 7 seviyesini aştı. Bugün ise dolar 6,9720 liradan alınırken, 6,9740 liradan satılıyor.

Dün akşam 7 seviyesini aşan Dolar/TL kurunda son durum ne?

Dolar üzerindeki baskı, ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), faizleri "yüzde 0.00-0.25"te sabit tutup, para politikasında değişiklik yapılmamasını kararlaştırmasının ardından devam ediyor. Bu gelişmeyle dolar, parite etkisiyle 7.00 lirayı gördü.

Dün akşam ani bir dalgalanmala 7 seviyesine yakşalan dolar/TL kuru, akşam 18.30 sıralarında 7 TL'yi aştı.

dun-aksam-7-seviyesini-asan-dolar-tl-kuru-gune-nasil-basladi-762600-1.

AVRO REKOR KIRDI

Kur 2019’dan beri 100 milyar doları aşan kamunun döviz arzının da desteğiyle 6.85 etrafında 1 aydan fazla süredir oldukça dar bir bantta seyrediyordu. Avro/TL ise dün akşam saatlerinde 8,27 ile rekor kırdı.

DOLAR GÜNE 7 SEVİYESİNE YAKIN BAŞLADI

Dünkü Fed kararı da dolardaki küresel kaybı hızlandırdı ancak TL, piyasalarda negatif ayrışmayı sürdürüyor. 30 Temmuz sabahı dolar kuru 6.9790 seviyesinde, dün 8.20 üzerini gören avro ise 8.1990'da. Altın fiyatları doların zayıflığı sonrası yükselmeye devam ediyor. Spot altın 1958 dolar, gram altın ise 438 TL'den el değiştiriyor

DOLAR DÜNYADA ZAYIFLIYOR, TÜRKİYE’DE YÜKSELİYOR

Dolar, ABD’nin corona virüsü vakalarındaki artışı kontrol altına alamaması ve ivedi ekonomik toparlanma umutlarının azalmasıyla iki yıllık dip seviyesinin yakınında işlem gördü.

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki değerini gösteren sepet kur endeksi ise 93.5’in altına gerileyerek 2018 Haziran’ından beri olan en düşük seviyesine yakın.

Bankacılar küresel piyasalarda dolardaki zayıf seyre rağmen dolar/TL’de bir düşüş görülmediğine aksine yükseliş yaşandığına dikkat çekiyorlar. Euro/TL’de benzer şekilde 8.27 ile tarihi zirveyi gördü.

ENDİŞELERİ TETİKLEYEN ETKENLER

Analistler TL’nin artık “kontrol edilen” bir para birimi olduğunu, mevcut döviz rejiminin uzun vadede sürdürülebilir olmadığını, bu hafta piyasa hareketlerinin TCMB rezerv yeterliliklerine, para ve kur politikalarına yönelik endişeleri yansıttığını belirtiyorlar.

Öte yandan endişeleri tetikleyen etkenler ise ABD’de Türkiye’ye karşı Rus hava savunma sistemi alımı nedeniyle devam eden yaptırım süreci, Avrupa Birliği ile Akdeniz’de gerilen ilişkiler, Osman Kavala’nın tutukluluğuna yönelik batıdan gelen eleştiriler de yer alıyor.

Kaynak: Habertürk, Sözcü