birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası, Türkiye 2022 büyüme tahminini yüzde 2’den yüzde 1,4’e indirdi. Raporda, Ukrayna-Rusya savaşının ECA bölge ekonomisini salgından daha fazla etkileyeceği belirtildi.

EKONOMİ 11.04.2022 13:38
Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini düşürdü
Abone Ol google-news

Dünya Bankası "Avrupa ve Orta Asya Ekonomik Güncelleme Bahar" raporunda Türkiye için 2022 GSYH büyüme tahminini yüzde 2'den yüzde 1,4'e düşürdü. Banka 2023 tahminini ise yüzde 3'ten yüzde 3.2'ye yükseltti.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, raporda Türk ekonomisinin 2022'de sert biçimde yavaşlayacağı ve potansiyelinin altında büyüyeceği belirtildi. Yatırımlardaki azalma ve faiz indirimlerinin enflasyonu yükselttiği ve TL'nin dolar karşısında rekor düşük seviyeye gerilediği belirtildi.

Raporda "Ukrayna'da devam eden savaş emtia fiyatlarını yükseltti. Bu durumun Türkiye enflasyonunda ek baskılara neden olması, reel getirilere daha fazla zarar vermesi bekleniyor. Ukrayna'daki savaşın ülke turizmine de olumsuz etkisi olacak. Savaş, güven ve yatırımlara zarar verebilir, sermaye çıkışlarının hızlanmasına ve TL'de baskının sürmesine neden olabilir." ifadelerine yer verildi.

Raporda gelişmekte olan ve kalkınmakta olan Avrupa ve Orta Asya için Türkiye hariç daralma tahmini yüzde 5,7'den yüzde 11,3'e çıkarıldı. 2023 büyüme beklentisi ise yüzde 2,3'ten yüzde 2'ye düşürüldü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun