birgün

11° AÇIK

Dünya Bankası, Ukrayna'ya 1,49 milyar dolar ek finansmanı onayladı

Dünya Bankası, Ukrayna'ya 1,49 milyar dolarlık yeni finansman desteğini onayladı.

DÜNYA 08.06.2022 01:51
Dünya Bankası, Ukrayna'ya 1,49 milyar dolar ek finansmanı onayladı
Abone Ol google-news

Dünya Bankası, Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanın onaylandığını bildirdi.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, yeni finansmanın Dünya Bankası'nın harekete geçirdiği toplam 4 milyar doları aşan destek paketinin bir parçası olduğu aktarıldı.

Söz konusu fonun yaklaşık 2 milyar dolarının harcandığı belirtilen açıklamada, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nun ülkedeki kamu harcamalarına destek olmak amacıyla Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanı onayladığı kaydedildi.

HÜKÜMET VE SOSYAL HİZMET GÖREVLİLERİNİN ÜCRET ÖDEMELERİ İÇİN KULLANILACAK

Açıklamada, yeni finansmanın hükümet ve sosyal hizmet görevlilerinin ücretlerinin ödenmesi için kullanılacağı belirtildi.

Yeni kaynak için İngiltere, Hollanda, Litvanya ve Letonya'dan sağlanan finansman garantilerinden yararlanıldığı ifade edilen açıklamada, kaynağın, İtalya'dan gelen paralel finansman ve Çoklu Donör Güven Fonu'na yapılan katkılarla da desteklendiği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Başkanı David Malpass, "Mali desteği harekete geçirmek ve Ukraynalıların sağlık hizmetlerine, eğitime ve sosyal korumaya erişmesine yardımcı olmak amacıyla çeşitli finansman araçlarımızın esnekliğinden yararlanmak için bağış yapan ülkelerle birlikte çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol