birgün

29° AZ BULUTLU

Dünya çapında onuncu iklim grevi

İklim eylemcileri dünya çapında barış ve iklim adaleti için düzenledikleri onuncu iklim grevinde, fosil yakıtlardan hızlı çıkış talep ettiler.

AVRUPA 27.03.2022 21:52
Dünya çapında onuncu iklim grevi
Abone Ol google-news

BİRGÜN ALMANYA

Doğa dostları, onuncu küresel iklim grevi çerçevesinde dünya çapında iklim adaleti ve barış ile petrol ve gazdan hızlı çıkış için #PeopleNotProfit (Kar değil insanlar) sloganıyla protestolar düzenlediler. Eylemlerde Rusya'nın Ukrayna'nın işgali de protesto edildi. Protestolarda küresel ısınmanın 1,5 derece sınırında kalabilmesi için fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım ve geçiş yapılması gerektiği vurgulandı

Sadece Almanya'da 300'den fazla şehirde 220 bin kişi Fridays for Future çağrısını takip etti. Berlin'deki protestolara 22 binden fazla, Hamburg'daki 12 binden fazla kişi katıldı.

Fridays for Future sözcüsü Jule Pehnt, Katar'daki otokratlardan yeni gaz satın almak yerine yenilenebilir enerjileri, ısı pompalarını ve toplu taşımayı genişletmek için milyarlarca dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

ALMANYA SAVAŞI FİNANSE EDİYOR

Almanya'da Federal Hükümet'in her gün Rusya'dan kömür, petrol ve gaz için milyonlar ödediğini böylece Putin'in savaşını finanse ettiğini savunan Pehnt, "Hükümet sadece krizlerin hakkını veremediğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda her gün acı çeken insanları da görmezden geliyor. Savaşa verilecek bir yanıt, en geç 2035 yılına kadar tüm fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması olmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Sözcü Elisa Baş da "Küresel Güney'deki fosil savaşlarına ve iklim felaketlerine alıştık. Bizim sözde normalliğimiz, başkaları için vahşet demektir. Şu anda su ve gıda kıtlığı, ölümcül ısı dalgaları ve yıkıcı seller anlamına gelen 3 dereceden fazla ısınmaya gidiyoruz. Biz yıkıcı duruma kızdıkça, krizler derinleşiyor ve bizi aşıyor. Kriz normalleştirmeyi kırmalıyız" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol