birgün

20° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 18.02.2020 08:24

Dünya eğitim gündeminden

Dünya eğitim gündeminden

Mutahhar Aksarı / muaksari@yahoo.com

İNGİLTERE: Yükseköğretimde grev sürecek

34 yükseköğretim okulundaki Ulusal Eğitim Sendikası (NEU) üyesi öğretmenler; düşen maaşlar, artan işyükleri ve kalabalıklaşan sınıflar nedeniyle 12 Şubat’ta greve gitti. NEU, 27 Şubat ve 10 Mart’ta da grev planladı. 16 ila 19 yaşındaki çocuklara eğitim veren eğitim emekçileri, personel kıtlığı, aşırı kalabalık sınıflar ve personel çalıştırma uygulamalarından rahatsız. Hükümet, geçen yıl Ağustos ayında 400 milyon £ ek finansman sözü vermişti. Ulusal Eğitim Sendikası (NEU), krizin üstesinden gelmek için 700 milyon sterlin daha gerektiğini söylüyor. Geçen Çarşamba günkü greve katılan üniversiteler arasında Sheffield'daki Longley Park Altıncı Koleji, Londra'daki Newham Altıncı Koleji, Brighton'daki Varndean Koleji ve Manchester'daki Xaverian Koleji vardı.

HİNDİSTAN: Pencap’taki devlet okulu öğretmenleri özelleştirmeyi protesto etti

Pencap eyaletinin Sangrur kentindeki devlet okullarında görev yapan öğretmenler, 8 Şubat'ta devlet okullarının özelleştirilmesine karşı çıkmak için gösteri yaptı. Demokratik Öğretmenler Cephesi (DTF), özel şirketlerin devlet okullarını devralmalarına yardımcı olmak için hükümetin okulların kontrolünü köy konseylerine (panchayats) devrettiğini iddia etti. DTF, hükümeti ülkenin birçok bölgesindeki okulları kalıcı olarak kapatmakla suçladı.

Andhra Pradesh’in belediye okullarındaki öğretmenler eylemde

Belediye Öğretmenler Federasyonu (MTF) üyesi öğretmenler, önerilen 'birleşik hizmet' kurallarının derhal geri çekilmesi için 7 Şubat'ta Andhra Pradesh eyaletinin tüm belediye okullarında öğle yemeği saatlerinde eylem düzenledi. Öğretmenler, önerilen kuralların kıdemlerinin sağladığı promosyonlardan yoksun bırakacağını ve ailelerini rahatsız edeceğini iddia ediyor. Mevcut sistemde, belediye öğretmenlerinin atamaları belirli bir belediye kasabası ya da şirketle sınırlandırılmış. Birleşik hizmet kuralları, yetkililerin öğretmenleri ilçe içinde bir kasabadan diğerine kaydırmasına izin verecek ve yaklaşık 12.000 aileyi siyasi temsilcilerin insafına bırakacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız