birgün

33° AÇIK

DÜNYA 27.02.2021 11:10

Dünya emek gündeminden

Dünya emek gündeminden

Mutahhar AKSARI

MEKSİKA
Interjet havayolu işçileri greve devam edecek

Meksika havayolu şirketi Interjet’te çalışanlar, gecikmiş ücret talepleri için 8 Ocak’ta başladıkları greve devam etme kararı aldı. İşçilerin yüzde 95’i 16 Şubat’ta yapılan oylamada ‘greve devam’ dedi. Pilotlar, uçuş görevlileri, yer ekibi, müşteri hizmetleri ve diğer çalışanlar, ağustos ayından bu yana ödenmemiş ücretler ve yılsonu ikramiyesi, Infonavit konut fonu ve tasarruf fonu gibi yardımlar için grev yapmak istiyorlardı. Tedarikçilere ve vergi dairelerine büyük ölçüde borçlu olan Interjet’in hükümetten kurtarma paketi alma girişimleri başarısız olmuştu.

PANAMA
Salgını dans ederek protesto ettiler

Bir grup profesyonel dansçı ve sanatçı 17 Şubat’ta Panama City’deki Vía España alışveriş merkezinde bir gösteri düzenledi. Panama Dans Sanatçıları Sendikası (SADANPA) üyeleri yarım saat boyunca renkli kostümlerle canlı danslar sergiledi. Ancak performansın ciddi bir amacı vardı. Etkinlik, ülkenin performans sanatçılarının Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana yaşadıklarına dikkat çekmek için düzenlendi.

ARJANTİN
Belediye işçileri daha yüksek ücret istiyor

Buenos Aires vilayetine bağlı Junín kenti belediye işçileri, 17 Şubat’tan 21 Şubat’a kadar 4 gün grev yaptı. Çöp toplama, cadde bakımı, fatura ödeme ve diğer hizmetler durdurulurken sağlık, sosyal kalkınma ve diğer kategorilerde asgari hizmetler sürdürüldü. Belediye İşçileri Sendikası zam talep etmek için greve çıktı. Sendika, belediye yönetimini “diyalog, sözünü tutma, işçileri onurlandırma iradesine” sahip olmamakla suçladı. Sendika ayrıca belediye yönetiminin “dezenformasyon ve kötü niyetini” de kınadı.

ABD
21 kişinin öldüğü huzurevinde emekçiler iş bıraktı

Oregon, Springfield’daki Rawlin hafıza bakım tesisinde çalışan emekçiler; iş güvenliği, daha iyi ücret, eğitim ve sendikalarının tanınması talepleriyle 16 Şubat’tan itibaren 10 günlük bir grev başlattı. Son dokuz haftada 21 kişinin Covic-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği tesisteki korkunç koşullar nedeniyle işçiler çileden çıkmış durumda. İşçilerin yaklaşık yüzde 85’i Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası’nda (SEIU) örgütlenmek için oy kullandı. Ancak The Rawlin’in sahibi olan OneLife, sendikayı tanımayı reddetti. Bunun üzerine işçiler iş bıraktı.

KANADA
Molson Coors’tan bira işçilerine karşı lokavt

Molson Coors’un dev Toronto bira fabrikasındaki yaklaşık 300 üretim, paketleme ve depo işçisi, bir imtiyaz sözleşmesinin ezici bir şekilde reddedilmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda işten çıkarıldı. Şirket, işçilerin çoğunun tanımlanmış bir sosyal yardım programından borsadaki belirsizliklere dayanan daha düşük tanımlı bir katkı planına geçirilmesinde ısrar etti. Şirket, sendikalı işgücü olmadan üretime devam edeceğini duyurdu; ancak bunun için dışardan grev kırıcıların mı yoksa yöneticilerin mi seferber edileceğini açıklamadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol